Sensacyjne odkrycie - znaleźli urnę z sercem artysty
Prawdopodobnie urnę z sercem kompozytora Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze. Komisja powołana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę ma przekazać urnę do specjalistycznych badań - informuje tamtejsza kuria.
Carl Loewe, niemiecki kompozytor zwany Schubertem Północy, tworzył w XIX w. w Szczecinie.
Jak poinformowano w przesłanym z kurii szczecińsko-kamieńskiej oświadczeniu, w Bazylice Katedralnej pw. Św. Jakuba w Szczecinie zebrała się Komisja powołana przez abp. Dzięgę "w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej znalezionej podczas prac remontowych w filarze szczecińskiej katedry".
Komisja ustaliła m.in., że w urnie wykonanej z jasnego piaskowca o wadze 18 kg, wysokości 42 cm i średnicy 25 cm znaleziono owalną, ołowianą kapsułę o średnicy ok. 10 cm.
"W oparciu o wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m. in. Martina Whermana, a także tekst tablicy kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego" - napisano.
Na zewnątrz i wewnątrz urny nie znaleziono żadnej inskrypcji. Urna zostanie przekazana do dalszych specjalistycznych badań. Komisja ma się kontaktować z rodziną kompozytora w sprawie ewentualnych badań DNA.
Otwarcie urny odbyło się w obecności miejskiego konserwatora zabytków oraz przedstawiciela Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu medycznego.
Odnaleziona urna była umieszczona w części południowego filaru, niemalże przy sklepieniu. Według wcześniejszych zapisów tam właśnie, obok organów, miało być umieszczone serce Loewego pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do katedry z Kilonii, gdzie zmarł artysta.
Jak powiedziała prezes Fundacji Pro Stetinum Bono, organizatora zaplanowanej latem br. inauguracji cyklicznej imprezy muzycznej "Koncerty Mistrza Loewe" Aleksandra Kopińska-Szykuć, o znalezisku poinformowała już Międzynarodowe Towarzystwo Carla Loewego z rodzinnego miasta kompozytora Loebejuen w Niemczech. Jak dodała, prezes towarzystwa jest bardzo zainteresowany sprawą i planuje przyjazd do Szczecina. Jest to bardzo ważne, ponieważ grób kompozytora w Kilonii nie istnieje i byłoby to jedyne tego rodzaju miejsce pamięci po artyście - dodała.
Johann Carl Gottfried Loewe (1796-1869) był niemieckim kompozytorem, dyrygentem, śpiewakiem i organistą. Od 1820 r. pracował w Szczecinie jako organista w kościele św. Jakuba, dzisiejszej katedrze, i dyrektor szkoły muzycznej, którą utworzył w 1824 r. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich; sam także koncertował.
Doprowadził do wykonania wielu wybitnych dzieł - m.in. Pasji według św. Mateusza i Pasji według św. Jana Jana Sebastiana Bacha. W 1827 r. poprowadził szczecińskie prawykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena oraz światowe prawykonanie dzieła Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego - uwertury koncertowej do "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.
Loewe pisał muzykę do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej. Tworzył też inne formy: oratoria, opery i liczne kompozycje instrumentalne.