Trwa ładowanie...
dcd35id
07-03-2009 10:11

Sensacyjne odkrycie polskich archeologów w Sudanie

Gdańscy archeolodzy na pustyni Bajuda w Sudanie znaleźli obozowiska istot praludzkich sprzed miliona lat. U stóp jednego z masywów górskich, w okolicach IV katarakty na Nilu, natrafili na liczne obozowiska z narzędziami z najstarszego okresu epoki kamienia, zwanej dolnym paleolitem. Takie wyroby należą do bardzo rzadkich na terenie tzw. Starego Świata.

dcd35id
dcd35id

- Możemy już na wstępnym etapie prac terenowych stwierdzić, iż odkryliśmy najwcześniejsze ślady osadnictwa w tym regionie, daleko wyprzedzające pojawienie się homo sapiens sapiens - powiedział Henryk Paner szef ekspedycji.

Stanowisko zostało udokumentowane geodezyjnie i sfotografowane z powietrza przy użyciu specjalnie skonstruowanego latawca. Zdaniem antropologa ekspedycji Aleksandry Pudło, nie można w przyszłości wykluczyć znalezienia w tej okolicy także szczątków hominidów, co wzbogaciłoby naszą wiedzę o najstarszych dziejach i ewolucji człowieka. Oprócz tego sensacyjnego znaleziska, gdańscy archeolodzy odkryli na Pustyni Bajuda blisko 90 nieznanych dotąd nauce stanowisk archeologicznych.

Wśród nich są osady z epoki neolitu z pięknie zdobioną ceramiką, tajemnicze skupiska grobów umieszczone wysoko na niedostępnych górskich szczytach, pochodzące sprzed blisko 4000 lat, osady i cmentarzyska z okresu Królestwa Meroe, zwanego też Królestwem Żelaza, które funkcjonowało pomiędzy IV w. p.n.e. i IV wiekiem n.e., oraz ogromne, liczące po kilka hektarów cmentarzyska kurhanowe tumulusowe. Nasypy tych tumulusów obłożonych kamieniami mają często po 15 do 20 metrów średnicy, a brak ceramiki i kości na powierzchni może wskazywać, że groby ukryte pod nimi nie były rabowane, co obiecuje dalsze sensacyjne odkrycia. Liczne są też skupiska grobów chrześcijańskich z okresu średniowiecza; odkryto także kilka fortec. W tym samym czasie, kiedy jedna grupa archeologów przemierza pustynię, drugi zespół prowadzi badania cmentarzyska postmeroickiego datowanego na IV-VI wiek naszej ery w miejscowości Kassinger, nieopodal miasta Karima. XVI Ekspedycja Afrykanistyczna Muzeum Archeologicznego w Gdańsku wróci do kraju 16
marca.

dcd35id
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcd35id
Więcej tematów