Sensacyjna rekonstrukcja: do kogo podobny był Bach?
Naukowcom z Uniwersytetu Dundee w Szkocji niedaleko Edynburga udało się zrekonstruować twarz słynnego niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha.
Eksperci wykonali rekonstrukcję na podstawie odlewu z brązu czaszki Bacha i historycznych dokumentów. Prawdziwy wizerunek twarzy muzycznego geniusza zostanie wystawiony już 21 marca w muzeum Bachhaus w Eisenach, mieszczącym się w domu, w którym prawdopodobnie urodził się kompozytor.
Wykonaliśmy laserowy skan odlewu czaszki, który pozwolił nam zrekonstruować mięśnie i skórę w specjalnym programie komputerowym - mówi dr Caroline Wilkinson z Centrum Sztuki Sądowej i Medycznej. Mając wiedzę o strukturze kości możemy odtworzyć morfologię twarzy i w efekcie dokładny jej wygląd - dodała.
Zdaniem Wilkinson Bach był silnym, dynamicznym człowiekiem. Lubił tańczyć i śpiewać. Gdy wykonywał jakiś utwór, wybijał rytm stopami.
Według "Spiegla" obraz, który powstaje w ten sposób w trzech wymiarach podobny jest w 70% do twarzy, jaką zmarły miał w chwili śmierci. Istnieje tylko jeden obraz olejny przedstawiający Bacha. Kompozytor pozował malarzowi w 1746 r. Oryginalny kształt czaszki Bacha odtworzył też twórca znanego pomnika przed kościołem Św. Tomasza w Lipsku.