ycipk-28iszi
ycipk-28iszi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rosja

Senegalski student zastrzelony w Petersburgu

Trwa seria rasistowskich zamachów na
cudzoziemców w Rosji - nad ranem w Petersburgu
zastrzelony został Lamzar Samba, 28-letni student z Senegalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-28iszi

Zamordowany był studentem V roku petersburskiego Instytutu Łączności. Działał też w Afrykańskiej Jedności, organizacji pomagającej studentom z Afryki uczącym się w Rosji.

Kula dosięgła go, gdy wraz z kolegami wychodził z klubu nocnego, gdzie uczestniczył w święcie swojego wydziału. Na miejscu zbrodni znaleziono ozdobioną swastyką strzelbę, z której prawdopodobnie strzelano.

Przedstawiciel Afrykańskiej Jedności Dezire Defo powiedział, że wychodząca z klubu grupa usłyszała jakiś odgłos i sądziła, że to petarda, dopóki jeden student nie upadł martwy na ziemię.

ycipk-28iszi

Prokurator Andriej Ławrienko oświadczył w lokalnej telewizji, że należy domniemywać, iż był to "atak" wywołany "nienawiścią rasową".

Napaści na cudzoziemców - w tym studentów - które czasami kończą się śmiercią, stały się w Rosji niemal codziennością. Według Moskiewskiego Biura Praw Człowieka, w 2005 roku w Federacji Rosyjskiej zarejestrowano 25 zabójstw z pobudek etnicznych. Co roku na tym tle dochodzi tam do 300-400 incydentów.

Od pewnego czasu te bulwersujące statystyki otwiera Petersburg. Tylko w tym roku doszło tam do czterech ataków na zagranicznych studentów: w styczniu zostali brutalnie pobici studenci z Egiptu, Kamerunu i Ugandy, a w lutym - z Izraela. Natomiast w grudniu 2005 roku w Petersburgu zasztyletowano studenta z Kamerunu.

Jedną z najgłośniejszych zbrodni o podłożu etnicznym w mieście nad Newą było ubiegłoroczne zabójstwo dziewięcioletniej tadżyckiej dziewczynki Churszedy Sułtonowej. Oskarżony o zadanie jej śmiertelnego pchnięcia nożem niepełnoletni napastnik - podobnie jak ośmiu kolegów, którzy mu wówczas towarzyszyli - został przez lokalny sąd uznany za winnego chuligaństwa.

ycipk-28iszi

W marcu w Petersburgu zamknięto stronę internetową jednej z tamtejszych organizacji ekstremistycznych. Można było z niej pobrać szczegółową instrukcję, jak popełniać takie przestępstwa.

Armię skinheadów w Rosji szacuje się już na 50 tys. osób.

Jerzy Malczyk

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28iszi
ycipk-28iszi