Senator Bogdan Klich: przyspieszmy akcesję Chorwacji do UE
"Skandaliczną" nazwał senator Bogdan Klich (PO) w liście skierowanym do marszałków Sejmu i Senatu propozycję Ludwika Dorna (SP), aby PiS i SP zablokowały wejście Chorwacji do UE. W dokumencie, udostępnionym w sobotę PAP, Klich apeluje o przyspieszenie procesu akcesyjnego Chorwacji.
"W związku ze skandaliczną propozycją zgłoszoną przez posła Ludwika Dorna dotyczącą opóźnienia przez Polskę procesu ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejską, proszę o rozważenie możliwości przyjęcia przez Wysoką Izbę uchwały dystansującej się wobec tej propozycji" - napisał Bogdan Klich w piśmie skierowanym w piątek wieczorem do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
"Republika Chorwacka jest głównym polskim partnerem politycznym w regionie Bałkanów Zachodnich, członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i krajem o strategicznym znaczeniu dla stabilizacji Europy. W ostatnich latach między Polską a Chorwacją pogłębiły się więzy społeczne, które utworzyły solidny fundament dla współpracy politycznej, wojskowej i ekonomicznej. Bezprecedensowa inicjatywa posła Dorna może ten fundament podważyć w imię wąsko pojętego interesu partyjnego. Dlatego uważam, że oprócz przyspieszenia ratyfikacji Wysoka Izba w drodze uchwały powinna dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec filozofii, w której interes partyjny stawia się przed interesem Rzeczpospolitej Polskiej" - napisał Klich, minister obrony narodowej w latach 2007-11.
W sobotniej rozmowie z PAP Bogdan Klich powiedział: - Apeluję, aby w reakcji na wystąpienie posła Dorna przyspieszyć proces ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejską. W mojej ocenie propozycja posła Dorna jest skrajnie nieodpowiedzialna. Ona jest przejawem cynizmu politycznego, ponieważ interes partyjny przedkłada nad interes państwowy. Interes państwa polskiego polega na tym, że należy utrzymywać i wzmacniać nasze więzi z Republiką Chorwacką - podkreślił senator.
Ludwik Dorn zaproponował w środę klubowi PiS współpracę w dziedzinie polityki europejskiej. - Nadarza się okazja, by przerwać tę praktykę polityki europejskiej rządu Donalda Tuska, która z jednej strony Polskę degraduje, a wewnątrz występuje nie tylko przeciwko obyczajowi, ale zdrowemu rozsądkowi politycznemu - mówił podczas sejmowej debaty nad projektem uchwały SP (wcześniej tego dnia wystosował list w tej sprawie do Jarosława Kaczyńskiego)
.
- W imieniu SP mówię do PiS: nadchodzi nasz czas. Trzeba to wykorzystać, ponieważ jeśli wstrzymamy się od głosu podczas głosowania nad ratyfikacją (traktatu akcesyjnego z Chorwacją), to ratyfikacji i traktatu akcesyjnego z Chorwacją nie będzie, a Chorwacja to państwo objęte patronatem i protektoratem Niemiec i Niemcy nie mogą sobie pozwolić na to, by ich (...) klient nie został członkiem UE, bo wtedy stracą prestiż, wiarygodność - mówił Dorn.
W liście do szefa PiS Dorn podkreślił, że zarówno PiS, jak i SP krytycznie oceniają politykę europejską prowadzoną przez rząd Donalda Tuska. Zdaniem posła SP prawicowa opozycja została odsunięta od możliwości jej współkształtowania. Jak wyjaśnił, współpraca między SP a PiS miałaby polegać na "sformułowaniu wspólnych postulatów europejskich i następnie na negocjowaniu ich z rządem". Zajęłaby się tym "grupa zadaniowa" złożona z polityków PiS i SP. Dorn proponował wspólne inicjatywy: zmianę konstytucji dot. członkostwa Polski w UE, uchwałę Sejmu wzywającą do ratyfikacji paktu fiskalnego większością dwóch trzecich głosów, uchwałę Sejmu stwierdzającą, że przystąpienie Polski do strefy euro musi być poprzedzone referendum oraz zmianę składu prezydium sejmowej komisji ds. UE (jej szefem miałby być poseł PiS).