Senat znowelizował ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa
Senat przyjął - bez poprawek -
nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w myśl której
członkowie Rady mogą pełnić swoje funkcje nie dużej niż dwie
kadencje; nie mogą łączyć prac w Radzie ze stanowiskiem prezesa
lub wiceprezesa sądu.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
13.04.2007 | aktual.: 13.04.2007 21:41
Zgodnie z nowelizacją, członkowie KRS będą mogli pełnić swoje funkcje w Radzie jedynie przez dwie kadencje. Kadencja osoby wybranej do Rady trwa cztery lata.
Nowela wprowadza zakaz łączenia stanowiska w KRS z funkcją prezesa bądź wiceprezesa sądu. Członkowie Rady, którzy np. w trakcie pełnienia funkcji otrzymają awans na wiceprezesa lub prezesa sądu, będą musieli wybrać, które stanowisko chcą zachować.
Nowelizacja wprowadza zasadę jawności głosowań na posiedzeniach KRS, a także zobowiązuje Radę do "inspirowania i wspierania działań, mających na celu ujednolicanie wykładni prawa w orzecznictwie sądów".
Zgodnie z konstytucją, KRS jest organem stojącym na straży "niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Składa się z prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta, piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech posłów oraz dwóch senatorów.