PolskaSenat zaakceptował zmiany w Konstytucji

Senat zaakceptował zmiany w Konstytucji

Znowelizowana Konstytucja w zakresie dotyczącym ekstradycji czeka już tylko na podpis prezydenta. Senat zakończył prace nad zmianą ustawy zasadniczej - pierwszą od jej uchwalenia w 1997 roku.

Przegłosowana przez Sejm w ostatni piątek zmiana ma umożliwić stosowanie w Polsce Europejskiego Nakazu Aresztowania. Projekt w tej sprawie wniósł do pod obrady parlamentu prezydent.

Ustawa zasadnicza stanowi, że ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana. Nowelizacja wprowadza do niej jednak pewne wyjątki. Ekstradycja Polaka będzie dopuszczalna, jeśli przewiduje ją ratyfikowana przez Polskę umowa międzynarodowa lub ustawa, umożliwiająca wykonywanie prawa organizacji międzynarodowej, do której należy Polska - a więc także prawa Unii Europejskiej. Warunkiem ekstradycji ma być zasada podwójnej karalności. Chodzi o to, by czyn objęty wnioskiem o ekstradycję stanowił też przestępstwo w myśl prawa polskiego i został popełniony poza granicami naszego kraju.

O dopuszczalności ekstradycji będzie orzekał sąd. Wydanie obywatela polskiego nie będzie natomiast możliwe, jeżeli sprawa dotyczyłaby popełnienia przestępstwa bez użycia przemocy, z przyczyn politycznych lub gdy wydanie obywatela miałoby naruszać wolności i prawa człowieka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)