PolitykaSenat wznowił obrady. Kto zasiądzie w komisjach?

Senat wznowił obrady. Kto zasiądzie w komisjach?

W samo południe Senat wznowił obrady. Parlamentarzystów czeka pracowity dzień. Muszą powołać m.in. komisje senackie. - Prace zakończą się późno, mamy je zaplanowane do godz. 21 - 22. Możliwe, że będziemy kontynuować posiedzenie w czwartek - zapowiedział nowo wybrany marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Senat wznowił obrady. Kto zasiądzie w komisjach?
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Violetta Baran

13.11.2019 | aktual.: 13.11.2019 13:17

W środę senatorowie kontynuują prace. Przed nimi wybór składu i przewodniczących 16 senackich komisji. Na razie udało się powołać Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich. Komisja regulaminowa składa się z 15 senatorów. 5 miejsc przypadło w niej przedstawicielom PiS.

Po głosowaniu marszałek zarządził przerwę, podczas której nowo powołana komisja zebrała się, by wyłonić przewodniczącego. Komisja zaproponowała na to stanowiska senatora Sławomira Rybickiego (KO). - Konwent seniorów wypowiedział się na jej temat pozytywnie - poinformował marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Senat zaakceptował tę kandydaturę. Za jego wyborem opowiedziało się 95 senatorów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Po wyborze przewodniczącego komisji regulaminowej marszałek Senatu zarządził 2,5-godzinną przerwę. W tym czasie senatorowie mogli zgłaszać swój akces do 15 pozostałych senackich komisji.

Senat: pracowity dzień

- Oprócz komisji musimy jeszcze wytypować delegatów do OBWE, zastępców delegatów do innych ciał europejskich. Dopiero jak to zakończymy, głównym zadaniem będzie rozpoczęcie normalnej pracy Senatu - przedstawiał w środę rano w Radiu ZET plan pracy prof. Grodzki.

Tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z reporterem TVN24 przyznał, że politycy PiS przyglądają się "z zainteresowaniem", środowym obradom Senatu. - Jesteśmy ciekawi, jak większość w Senacie ustali podział komisji - stwierdził wicemarszałek.

- W tej chwili trwają rozmowy w tej materii, jestem zdeterminowany, by ten proces zakończyć dzisiaj, lub najdalej jutro rano - mówił marszałek Senatu prof. Grodzki, pytany o podział komisji w izbie wyższej. - Była mowa o wariantach podziału 10 do 6, 9 do 7. Być może w trakcie kadencji będziemy zwiększać liczbę komisji - dodał.

Marszałek Senatu przypomniał też jak przebiega powoływanie komisji sejmowych i wybór ich władz. - Najpierw wybieramy Komisję Regulaminową, która jest matką wszystkich komisji. Potem senatorowie zgłaszają się do składu komisji - mówił prof. Grodzki. - Komisje zbierają się na swoich pierwszych posiedzeniach, które zgodnie z regulaminem musi otworzyć marszałek lub wicemarszałek Senatu, by wyłonić przewodniczącego. Potem sporządzany jest z każdego posiedzenia protokół i na posiedzeniu plenarnym senatorowie zatwierdzają wybór przewodniczących poszczególnych komisji - tłumaczył marszałek Senatu.

Przypomnijmy, że w środę kontynuować obrady będzie także Sejm. On także zajmie się wyborem składu osobowego komisji. Niższa izba parlamentu wznowi posiedzenie o godz. 17.30.

Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji rozpoczęło się we wtorek - 12 listopada. Senatorowie złożyli ślubowanie, wybrali marszałka, wicemarszałków oraz sekretarzy Senatu.

Marszałkiem Senatu wybrany został prof. Tomasz Grodzki z KO. Głos na niego oddało 51 senatorów. Jego kontrkandydat - Stanisław Karczewski zgromadził 48 głosów.

Wicemarszałkami Senatu X kadencji zostali Bogdan Borusewicz z KO, Michał Kamiński z PSL, Stanisław Karczewski z PiS oraz Grażyna Morawska-Stanecka z Lewicy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)