Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Senat wznowił obrady. Kto zasiądzie w komisjach?

W samo południe Senat wznowił obrady. Parlamentarzystów czeka pracowity dzień. Muszą powołać m.in. komisje senackie. - Prace zakończą się późno, mamy je zaplanowane do godz. 21 - 22. Możliwe, że będziemy kontynuować posiedzenie w czwartek - zapowiedział nowo wybrany marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przed senatorami pracowity dzień. Muszą wyłonić komisje senackie
Przed senatorami pracowity dzień. Muszą wyłonić komisje senackie (PAP, Fot: Tomasz Gzell)

W środę senatorowie kontynuują prace. Przed nimi wybór składu i przewodniczących 16 senackich komisji. Na razie udało się powołać Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich. Komisja regulaminowa składa się z 15 senatorów. 5 miejsc przypadło w niej przedstawicielom PiS.

Po głosowaniu marszałek zarządził przerwę, podczas której nowo powołana komisja zebrała się, by wyłonić przewodniczącego. Komisja zaproponowała na to stanowiska senatora Sławomira Rybickiego (KO). - Konwent seniorów wypowiedział się na jej temat pozytywnie - poinformował marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Senat zaakceptował tę kandydaturę. Za jego wyborem opowiedziało się 95 senatorów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Po wyborze przewodniczącego komisji regulaminowej marszałek Senatu zarządził 2,5-godzinną przerwę. W tym czasie senatorowie mogli zgłaszać swój akces do 15 pozostałych senackich komisji.

Senat: pracowity dzień

- Oprócz komisji musimy jeszcze wytypować delegatów do OBWE, zastępców delegatów do innych ciał europejskich. Dopiero jak to zakończymy, głównym zadaniem będzie rozpoczęcie normalnej pracy Senatu - przedstawiał w środę rano w Radiu ZET plan pracy prof. Grodzki.

Zobacz także: Parlament. Sejm IX kadencji rozpoczął prace. Apel Andrzeja Dudy o "parlamentarny język" i współpracę

Tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z reporterem TVN24 przyznał, że politycy PiS przyglądają się "z zainteresowaniem", środowym obradom Senatu. - Jesteśmy ciekawi, jak większość w Senacie ustali podział komisji - stwierdził wicemarszałek.

Macierewicz mówi o szanowaniu Konstytucji RP. Opozycja wybuchła śmiechem

- W tej chwili trwają rozmowy w tej materii, jestem zdeterminowany, by ten proces zakończyć dzisiaj, lub najdalej jutro rano - mówił marszałek Senatu prof. Grodzki, pytany o podział komisji w izbie wyższej. - Była mowa o wariantach podziału 10 do 6, 9 do 7. Być może w trakcie kadencji będziemy zwiększać liczbę komisji - dodał.

Slot

Zobacz także: Tomasz Grodzki dla WP: Senat nie będzie narzędziem bezmyślnej obstrukcji

Marszałek Senatu przypomniał też jak przebiega powoływanie komisji sejmowych i wybór ich władz. - Najpierw wybieramy Komisję Regulaminową, która jest matką wszystkich komisji. Potem senatorowie zgłaszają się do składu komisji - mówił prof. Grodzki. - Komisje zbierają się na swoich pierwszych posiedzeniach, które zgodnie z regulaminem musi otworzyć marszałek lub wicemarszałek Senatu, by wyłonić przewodniczącego. Potem sporządzany jest z każdego posiedzenia protokół i na posiedzeniu plenarnym senatorowie zatwierdzają wybór przewodniczących poszczególnych komisji - tłumaczył marszałek Senatu.

Zobacz także: Zmiana sposobu ślubowania w Sejmie? Sławomir Nitras: To skandal!

Slot

Przypomnijmy, że w środę kontynuować obrady będzie także Sejm. On także zajmie się wyborem składu osobowego komisji. Niższa izba parlamentu wznowi posiedzenie o godz. 17.30.

Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji rozpoczęło się we wtorek - 12 listopada. Senatorowie złożyli ślubowanie, wybrali marszałka, wicemarszałków oraz sekretarzy Senatu.

Zobacz także: Roman Giertych komentuje wtorkowe głosowanie w Senacie. "Opcja atomowa"

Marszałkiem Senatu wybrany został prof. Tomasz Grodzki z KO. Głos na niego oddało 51 senatorów. Jego kontrkandydat - Stanisław Karczewski zgromadził 48 głosów.

Wicemarszałkami Senatu X kadencji zostali Bogdan Borusewicz z KO, Michał Kamiński z PSL, Stanisław Karczewski z PiS oraz Grażyna Morawska-Stanecka z Lewicy.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów