ŚwiatSenat USA zmniejszył kwotę przyznawaną sojusznikom

Senat USA zmniejszył kwotę przyznawaną sojusznikom

Komisja Senatu amerykańskiego
zatwierdziła 80,4 miliardów dolarów na operacje
w Iraku i Afganistanie, 1,5 miliarda USD mniej niż chciał
prezydent George W. Bush. Na związaną z tymi operacjami pomoc dla
zagranicy, w tym dla Polski, przeznaczyła 260 mln dolarów, 140 mln
dolarów mniej niż proponował prezydent.

Wcześniej swoją wersję dodatkowego preliminarza budżetowego, w wysokości 81,4 mld dolarów, uchwaliła Izba Reprezentantów Kongresu USA. Choć jest o miliard dolarów większa od projektu wersji senackiej, skreślono w niej cały tak zwany Fundusz Solidarności (400 mln dolarów), który Bush przeznaczył na pomoc dla amerykańskich sojuszników w Iraku i Afganistanie, i z którego 100 mln dolarów obiecał Polsce.

Projekt senacki pozwala oczekiwać, że Kongres przydzieli jednak jakąś sumę na Fundusz Solidarności, choć na razie nie wiadomo, ile to będzie.

Gdy Senat USA zatwierdzi propozycje swej Komisji Przydziału Środków Budżetowych, przedstawiciele obu izb Kongresu będą musieli uzgodnić ostateczną kompromisową wersję preliminarza.

Wersja zgłoszona przez komisję senacką przewiduje 210 mln dolarów pomocy wojskowej dla Polski, Ukrainy, Salwadoru i innych krajów uczestniczących w operacjach w Iraku i Afganistanie, oraz 50 mln dolarów na zaspokojenie pilnych potrzeb gospodarczych Jemenu, Kirgistanu, Maroka, Salwadoru, Mongolii i Dżibuti.

W marcu ówczesny wicepremier polskiego rządu Jerzy Hausner, podczas wizyty w Waszyngtonie, otrzymał zapewnienie, że mimo skreślenia Funduszu Solidarności przez Izbę Reprezentantów, administracja USA postara się przywrócić w tegorocznym budżecie uzupełniającym 100 mln dol. pomocy na modernizację polskiej armii.

Kongres USA powinien uchwalić dodatkowy preliminarz budżetowy w najbliższych tygodniach, by zasilić szybko zmniejszające się zasoby finansowe Pentagonu, który na same działania wojskowe w Iraku wydaje miesięcznie 4-5 miliardów dolarów.

Razem z 80-81 miliardami dolarów przewidzianymi w obecnym preliminarzu, łączna suma wydatków na działania w Iraku i Afganistanie, uchwalonych przez Kongres po inwazji na Irak wiosną 2003 roku osiągnie prawie 300 miliardów dolarów.(mila)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)