Trwa ładowanie...
23-04-2009 15:27

Senat USA: Rice akceptowała przytapianie więźniów

Brutalna metoda przesłuchań, tzw. waterboarding, stosowana przez CIA do przesłuchiwania schwytanych członków Al-Kaidy, była akceptowana od co najmniej połowy 2002 roku przez ówczesną sekretarz stanu USA Condoleezzę Rice - wynika
z raportu amerykańskiego senatu.

Senat USA: Rice akceptowała przytapianie więźniówŹródło: AP
dfdraq2
dfdraq2

Waterboarding polega na wlewaniu do ust wody po przywiązaniu więźnia do deski głową w dół, co symuluje topienie.

Jak pisze BBC, powołując się na opublikowany w środę raport senackiej komisji ds. wywiadu, Rice i inni wysocy funkcjonariusze administracji byłego prezydenta USA George'a W. Busha po raz pierwszy zostali poinformowani o "alternatywnych metodach przesłuchań, w tym waterboardingu" w maju 2002 roku.

CIA chciała rzekomo wykorzystać techniki do przesłuchania schwytanego w marcu 2002 roku terrorysty z Al-Kaidy Abu Zubajdaha.

Na spotkaniu z ówczesnym szefem CIA George'em Tenetem w lipcu 2002 roku amerykańska sekretarz stanu "uznała, że CIA może przystąpić do zaproponowanych środków przesłuchań" Zubajdaha - pisze BBC za amerykańskim dziennikiem "Washington Post" cytującym raport.

dfdraq2

Z notatek CIA, ujawnionych w zeszłym tygodniu przez administrację prezydenta Baracka Obamy wynika, że Zubajdah był przesłuchiwany metodą wateboarding 83 razy, a Chalid Szejk Mohamed, który przyznał się do planowania zamachów z 11 września, aż 183 razy.

Dokumenty opisują, jak w latach 2002-2005 CIA używała w czasie przesłuchań podejrzanycho terroryzm takich metod jak długotrwałe - do 11 dni - pozbawianie snu, zmuszanie do stania w niewygodnej pozycji, bicie po twarzy, rzucanie o ścianę, wpuszczanie do maleńkiej pojedynczej celi owadów, których bali się więźniowie, oraz waterboarding.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj