Trwa ładowanie...
d2y0va1

Senat przyjął ustawę o reformie służb specjalnych


Senat przyjął ustawę o reformie służb specjalnych, likwidującą Urząd Ochrony Państwa i powołującą w jego miejsce Agencję Wywiadu i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Senatorowie nie poparli wniosku Bloku Senat 2001 o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu.

d2y0va1
d2y0va1

Senator Bloku Teresa Liszcz powiedziała, że ustawa nie proponuje zmian merytorycznych, a tylko zmiany organizacyjne, które mają posłużyć przeprowadzeniu czystki w obydwu agencjach.

Senator dodała, że Senat odrzucił poprawki, uniemożliwiające pracę w agencjach dawnym funkcjonariuszom państwa komunistycznego.

Intencją twórców ustawy było więc, zdaniem senator Liszcz, dopuszczenie do pracy w agencjach dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, nawet negatywnie zweryfikowanych.

Przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego Wiesław Pietrzak powiedział, że Senat przyjął 11 poprawek do sejmowego projektu ustawy. Dwie z nich nieznacznie zmieniają konstrukcję ustawy, pozostałe tylko ją porządkują.

d2y0va1

Pietrzak ma nadzieję, że Sejm przyjmie poprawki Senatu.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma się zajmować kontrwywiadem i walką z najgroźniejszą przestępczością, w tym z korupcją wśród urzędników. Agencja wywiadu będzie się zajmować wywiadem zagranicznym. Ma do niej przejść kilkudziesięciu żołnierzy Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy do tej pory nie zajmowali się wywiadem wojskowym. Wywiad wojskowy pozostanie w WSI i będzie podporządkowany ministerstwu obrony.

Obie agencje będą miały status urzędów centralnych, a na ich czele będą mogli stawać cywile. (an)

d2y0va1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y0va1
Więcej tematów