Senat przyjął projekt ustawy ws. gejów w armii
Senat USA przyjął w sobotę projekt ustawy znoszącej zasadę zakazującą żołnierzom-homoseksualistom ujawniania swej orientacji seksualnej. Biały Dom już w sobotę po południu poinformował, że prezydent Barack Obama zatwierdzi ustawę.
Według oficjalnego komunikatu Białego Domu, zniesienie stosowanej przez 17 lat zasady "don't ask don't tell" wzmocni siły zbrojne, pozwalając jednocześnie zachować "podstawową zasadę równości, na której zbudowany został ten naród". Prezydent określił też decyzję Senatu jako "krok historyczny".
Senatorowie przyjęli projekt ustawy, po porannym, proceduralnym głosowaniu, który zakończyło debatę i otworzyło drogę do jej ostatecznego przyjęcia.
Za wnioskiem głosowało 63 senatorów, 33 było przeciw.
Minister obrony USA Robert Gates powiedział w sobotę po południu, że musi przypomnieć żołnierzom, iż minie jeszcze jakiś czas, zanim nowa ustawa wejdzie w życie; musi ją podpisać prezydent, a potem siły zbrojne będą miały 60 dni do rozpoczęcia wprowadzania stosownych zmian.
- Kładąc kres zasadzie "don't ask, don't tell" (nie pytaj, nie mów), nasz naród nie będzie już pozbawiony służby tysięcy patriotów amerykańskich zmuszonych do porzucenia sił zbrojnych pomimo wielu lat przykładnej postawy tylko z tego powodu, że są gejami - poinformował Obama w komunikacie.
- Jestem całkowicie przekonany, że przeprowadzenie tej zmiany posłuży jedynie podkreśleniu profesjonalizmu naszych żołnierzy jako najlepiej dowodzonych i najlepiej wyszkolonych na całym świecie - dodał Obama.
Izba Reprezentantów przyjęła w środę stosunkiem 250 do 174 głosów tekst ustawy znoszącej zasadę "don't ask, don't tell".
Przyjęta w 1993 roku zasada "don't ask, don't tell", która obecnie obowiązuje w armii, mówi, że przełożeni nie mogą pytać żołnierzy, czy są gejami, ale ci ostatni nie mogą ujawniać w żaden sposób swej orientacji seksualnej. Na podstawie tej zasady dowództwo armii odrzuca corocznie wnioski o przyjęcie tysięcy kandydatów-homoseksualistów.