Senat przyjął poprawki do ustawy o komornikach sądowych
Senat przyjął poprawki do ustawy
o komornikach sadowych i egzekucjach. Senatorowie m.in. zwolnili
dłużnika z obowiązku zwracania komornikowi kosztów związanych ze
zdobywaniem informacji (np. w banku lub instytucjach państwowych)
na temat stanu majątkowego dłużnika.
Senatorowie uznali, że wydatki związane ze zbieraniem informacji o dłużniku komornik, jak to jest obecnie, będzie mógł zaliczać do kosztów prowadzenia kancelarii komorniczej.
Senat zaproponował zmniejszenie wysokości opłaty stosunkowej, za dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego, którą będzie wnosił wierzyciel, z 3% (rozwiązanie przyjęte przez Sejm) do 2% wartości roszczenia, nie mniej jednak niż 3% przeciętnego wynagrodzenia i nie więcej niż 5-krotność tego wynagrodzenia. W nowelizacji Sejm zdecydował, że maksymalna wysokość tej opłaty będzie wynosiła 10-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Senatorowie zaproponowali także, aby sądy miały możliwość zmniejszenia całej opłaty stosunkowej przed pobraniem jej przez komornika. Przy podejmowaniu tej decyzji, sądy będą uwzględniać wysokość wydatków poniesionych przez komornika, nakład jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji.
Cała opłata stosunkowa, zgodnie z nowelizacją, wyniesie 15% wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niz 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Opłatę tę komornik będzie pobierał również w wypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela.
Senatorowie zrezygnowali z wprowadzenia poprawki, która zakładała, że w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego opłata stosunkowa zostanie zmniejszona do połowy. Inna poprawka Senatu mówiła o zmniejszeniu tej opłaty do 1/4 jej wysokości. Senatorowie zrezygnowali również z tego rozwiązania.
Senat poparł przepis zawarty w nowelizacji, który zakłada, że skarb państwa będzie solidarnie z komornikiem ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzona przez komornika w związku z przeprowadzaniem przez niego egzekucji.
W nowelizacji przyjęto zapis mówiący o tym, że komornik będzie pobierał od wierzyciela częściową opłatę stosunkową przed przystąpieniem do egzekucji. Będzie ona wynosiła 1% wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 3% przeciętnego wynagrodzenia i nie więcej niż 10-krotność tego wynagrodzenia. Senat utrzymał to rozwiązanie. Komornik będzie mógł zwolnić wierzyciela z tej opłaty lub rozłożyć ją na raty. Egzekucja będzie wszczynana po wpłaceniu pierwszej raty ustalonej przez komornika.
W jednej z poprawek senatorowie przyznali komornikowi 21-dniowy termin, liczony od dnia wpłynięcia wniosku egzekucyjnego, na podjęcie egzekucji. Obecnie komornik musi podjąć czynności egzekucyjne w ciągu trzech dni. Tej kwestii Sejm nie podjął w znowelizowanej ustawie.
Senatorowie poparli rozwiązanie, zgodnie z którym, minister sprawiedliwości będzie miał prawo do zawieszenia komornika w jego czynnościach.
Znowelizowana ustawa określa również zasady powoływania komorników i wyznaczania ich zastępców oraz zakres ich odpowiedzialności. W ustawie rozszerzono także kompetencje prezesa Sądu Apelacyjnego w zakresie tworzenia i znoszenia rewirów komorniczych i zwiększono uprawnienia ministra sprawiedliwości w kwestii sprawowania nadzoru nad tworzeniem nowych rewirów oraz siedzibami kancelarii komorniczych.
W ustawie po raz pierwszy zdefiniowano status komornika. Nie będzie on traktowany jak przedsiębiorca, chociaż będzie on płacił podatek dochodowy od osób fizycznych, a także składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Nie będzie natomiast płacił podatku VAT, ponieważ komornik posiada status funkcjonariusza publicznego.