Senat poprawił ustawę kompetencyjną
Senat chce, aby wojewódzkiego inspektora
sanitarnego nadal mianował główny inspektor, a powiatowego -
wojewódzki. We wtorek senatorowie wprowadzili do nowelizacji ustaw
zmieniających podział zadań i kompetencji administracji terenowej
poprawkę zakładającą wyłączenie spod działania noweli Państwowej
Inspekcji Sanitarnej.
19.07.2005 | aktual.: 20.07.2005 07:19
Wnioskodawcy tej poprawki - m.in. Maria Szyszkowska i Krystyna Sienkiewicz (obie SLD-UP) podkreślały przed głosowaniem, że decentralizacja zwierzchnictwa nad Inspekcją jest niebezpieczna, bo doprowadzi do chaosu.
Wcześniej Senat odrzucił wniosek grupy senatorów - w tym m.in. Krzysztofa Jurgiela (PiS), Edmunda Wittbrodta, Anny Kurskiej, Andrzeja Chronowskiego (wszyscy z Bloku Senat 2001) i Henryka Dzido (Samoobrona) - o odrzucenie nowelizacji w całości. W trakcie debaty Jurgiel przekonywał, że nowelizacja to "bubel prawny".
W sumie za przyjęciem nowelizacji wraz z poprawkami zagłosowało 71 senatorów, 12 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
Nowela wprowadza w 32 ustawach zmiany polegające głównie na przekazaniu niektórych kompetencji wojewody samorządowi województwa lub powiatu jako zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.
Przekazanie kompetencji na niższe szczeble administracji dotyczy m.in. udzielania zezwolenia na remont lub budowę grobów i cmentarzy wojennych; prowadzenia rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych; przyjmowania zawiadomień o wpisaniu fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego; zaliczania w uzasadnionych przypadkach niektórych gmin do innego okręgu podatkowego; ustalania miejscowości, w których pobiera się opłatę miejscową; sprawowania nadzoru nad gospodarką leśną.
Nowe zadania samorządów mają być finansowanie poprzez dotacje administracji rządowej.