Trwa ładowanie...
d4mc225
ustawa
20-07-2006 14:35

Senat poprawia ustawę dot. świadka koronnego

Jeżeli świadek koronny, którego sprawę
prawomocnie umorzono, popełni jakiekolwiek przestępstwo wznowienie
postępowania będzie obowiązkowe, a nie fakultatywne - taką
poprawkę do nowelizacji ustawy o świadku koronnym przyjął Senat.

d4mc225
d4mc225

Ustawę wraz z poprawkami Senatu oparło 56 senatorów, 6 było przeciwnych, a 22 wstrzymało się od głosu. Większość poprawek miała charakter językowy bądź doprecyzowujący.

Senatorowie zdecydowali, że w przypadku popełnienia przestępstwa przez świadka koronnego i wznowienia postępowania sąd nie będzie mógł zastosować nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Znowelizowana ustawa o świadku koronnym rozszerza katalog popełnionych przestępstw, w których można wykorzystać instytucję świadka koronnego, o przestępstwa popełniane w ramach zorganizowanych grup przestępczych oraz o przestępstwa korupcyjne. Chodzi tu m.in. o korupcję w sporcie i w instytucjach gospodarczych.

Jedną z głównych zmian jest zobowiązanie kandydata na świadka koronnego do ujawnienia posiadanego majątku oraz przekazania wiedzy o majątkach pozostałych członków danej grupy przestępczej.

d4mc225

Regulacja wydłuża też tzw. okres próby, podczas którego świadek nie może wrócić na drogę przestępstwa - z roku do pięciu lat. Znowelizowana ustawa umożliwia też ustanowienie świadkiem koronnym osoby, która zakładała grupę przestępczą; dotychczas nie było to możliwe. O ustanowieniu świadka koronnego ma decydować prokurator krajowy, a o dopuszczeniu dowodu z takich zeznań - sąd okręgowy.

Nowe rozwiązania - w przeciwieństwie do obowiązującej wcześniej ustawy - nie określają terminu wygaśnięcia przepisów dotyczących świadka koronnego. Dotychczas obowiązujące przepisy wygasają 1 września 2006 roku.

Świadek koronny to przestępca, który w zamian za uniknięcie kary ujawnia organom ścigania znane mu przestępstwa i osoby, które ich dokonały. Do tej pory w różnych sprawach ustanowiono ponad 80 świadków koronnych.

d4mc225
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mc225
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj