PolskaSenat odrzucił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

Senat odrzucił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

Senat odrzucił nowelizację
ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zakłada odroczenie -
do 2011 roku - wejścia w życie samodzielności finansowej KRS.
Decyzja Senatu jest zgodna z oczekiwaniami samej Rady.

21.12.2006 | aktual.: 21.12.2006 11:21

Jeśli Sejm podzieli stanowisko Senatu, to zgodnie z obecnym stanem prawnym, Rada powinna zyskać samodzielność od 1 stycznia 2007 r.

Za odrzuceniem noweli głosowało 40 senatorów, 36 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Odrzucenie nowelizacji rekomendowała senatorem senacka komisja praw człowieka i praworządności. Referując stanowisko komisji Zbigniew Romaszewski (PiS) mówił w środę, że nikt nie przedstawił senatorom argumentów za tą regulacją. Na posiedzeniu komisji nie było posłów - wnioskodawców, a Ministerstwo Sprawiedliwości "odcięło się od sprawy" nie przysyłając przedstawicieli. Dodał, że można domyślać się, że zmiana podyktowana jest kwestiami finansowymi.

Podczas środowej debaty przewodniczący Rady Stanisław Dąbrowski podkreślił, że nowela jest wadliwa, a ciągłe odraczanie usamodzielnienia KRS jest rażąco sprzeczne z zasadami dobrej legislacji. Brakuje nam obsługi merytorycznej; na wielu polach działanie KRS kuleje - przekonywał.

Jeszcze przed głosowaniem w Sejmie przewodniczący KRS zapowiedział, że jeśli Sejm uchwali nowelizację, to Krajowa Rada Sądownictwa będzie musiała ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z nowelą, że w budżecie państwa - do 31 grudnia 2010 r. - nie będzie tworzona część dotycząca KRS, a działalność Rady nadal będzie finansowana przez Kancelarię Prezydenta.

Zgodnie z konstytucją, KRS jest samodzielnym, centralnym organem państwowym, ma strzec niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Konstytucja gwarantuje finansową samodzielność KRS, ale decyzją Sejmu w 2003 r. odroczono wejście w życie przepisów w tym zakresie do 31 grudnia 2006 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)