PolskaSenat nie wybrał członka Kolegium IPN

Senat nie wybrał członka Kolegium IPN

Senat nie wybrał członka Kolegium IPN. W II turze głosowania Benedykt Czuma nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Za kandydaturą Czumy głosowało 36 senatorów; przeciw było 38; 9 wstrzymało się od głosów. Jeden z senatorów oddał głos nieważny. Wymagana bezwzględna większość głosów wynosiła 42.

II tura głosowania musiała się odbyć, ponieważ w pierwszej żaden z kandydatów (ani Czuma, ani rekomendowany przez PiS Teofil Wojciechowski) nie otrzymał wymaganej większości głosów.

W I turze głosowania 40 senatorów poparło kandydaturę Czumy; 35 - Wojciechowskiego. Jeden z senatorów oddał głos nieważny.

Oba głosowania miały charakter tajny.

Prowadzący obrady wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński, poinformował, że teraz senatorowie mają 7 dni na zgłoszenie nowych kandydatów na członków Kolegium IPN.

Benedykt Czuma to działacz opozycji politycznej w PRL, wydawca i dziennikarz. Członek organizacji "Ruch", w 1971 r. skazany na sześć lat więzienia za "utworzenie nielegalnej organizacji" i "przygotowania do obalenia przemocą ustroju". Działacz ROPCiO i "Solidarności". Współzałożyciel ZChN i Przymierza Prawicy. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Dr hab. Teofil Wojciechowski jest historykiem, autorem 14 większych opracowań i licznych artykułów naukowych m.in. z dziejów Kościoła. W latach 1999-2006 zasiadał już w Kolegium IPN, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego.

Spośród 11 członków Kolegium - gremium doradczo-kontrolnego prezesa IPN - Senat wskazuje dwóch. 10 maja senatorowie wybrali Andrzeja Gwiazdę, zgłoszonego przez PiS, który jako jedyny uzyskał wtedy wymaganą większość głosów.

Oprócz dwóch osób wybranych przez Senat, w Kolegium IPN zasiada także siedmiu członków wskazanych przez Sejm (posłowie uczynili to pod koniec kwietnia) i dwóch przez prezydenta. 7-letnia kadencja poprzedniego Kolegium wygasła we wrześniu 2006 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)