Senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej odroczył wręczenie doktoratu h.c. prof. Zygmuntowi Baumanowi
Po godzinnej dyskusji senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej podjął uchwałę, że w październiku nie wręczy prof. Zygmuntowi Baumanowi doktoratu honoris causa - tytułu nadanego filozofowi w czerwcu. Uchwała została podjęta większością głosów 10:4.
Jak powiedział na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Robert Kwaśnica, odroczenie uroczystości wręczenia tytułu ma służyć poprawieniu atmosfery i wizerunku uczelni.
- Z powodu tego doktoratu o naszej uczelni napisano wiele nieprawdziwych i negatywnych rzeczy. W internecie trwa akcja hejterów, którzy atakują naszą placówkę. Dlatego senat postanowił odstąpić od realizacji uchwały, która przewidywała, że 24 października wręczymy ten tytuł na naszej uczelni - powiedział Kwaśnica.
Zdaniem rektora negatywne emocje nie mają charakteru merytorycznego, ale dla dobra uczelni - i na listowną prośbę samego Baumana, który napisał, że nie przyjmie honoris causa - senat zdecydował o odroczeniu całej uroczystości.
Decyzja senatu nie była jednomyślna, bo "za" głosowało 10 osób, a cztery były przeciwne wspomnianej uchwale, jednak zdaniem rektora nie jest prawdą, że "uczelnia jest podzielona w sprawie tytułu dla prof. Baumana". Uchwałę o przyznaniu tytułu rada Wydziału Pedagogicznego DSW jeszcze w styczniu podjęła jednomyślnie. W czerwcu decyzję o wyróżnieniu prof. Baumana podjął zaś senat uczelni.
- Te osoby, które głosowały teraz przeciw, podnosiły argument, że ta nagroda wywołuje zbyt dużą wrzawę i szkodzi uczelni. Nie miały zastrzeżeń do samej osoby prof. Baumana czy jego dorobku - dodał rektor, który nie chciał określić nowego terminu i miejsca wręczenia doktoratu honoris causa prof. Zygmuntowi Baumanowi.
Podczas wizyty Baumana w stolicy Dolnego Śląska w czerwcu rozpoczęcie wykładu filozofa zakłóciła grupa kilkudziesięciu narodowców, którzy buczeli, gwizdali i krzyczeli: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów wykładu, usunęła narodowców.
Zatrzymanych zostało kilkanaście osób. Zarzuca im się popełnienie wykroczenia, za co grozi kara grzywny.
Prof. Bauman jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu. Jest też autorem wielu tekstów poświęconych ponowoczesnym koncepcjom kultury i znaczeniu sztuki. Był pierwszym redaktorem naczelnym "Studiów Socjologicznych". W latach 1969-1971 był wykładowcą w Tel Awiwie i Hajfie. W 1971 roku wyjechał do Anglii, gdzie do 1990 roku kierował Katedrą Socjologii Uniwersytetu w Leeds. Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale. Do najważniejszych jego prac należy wydana w 1989 r. "Nowoczesność i Zagłada", za którą otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi, a w 1998 r. prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno. Inne książki Baumana to m.in.: "Europa - niedokończona przygoda", "Płynna nowoczesność", "Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie", "Życie na przemiał", "Płynny lęk".