Trwa ładowanie...
d2n8x75

Senat debatuje nad sprawozdaniem KRRiT

Senat debatuje w środę nad sprawozdaniem z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniejsze wypowiedzi senatorów SLD, który ma zdecydowaną większość w Izbie, wskazywały, że dokument zostanie przyjęty.

d2n8x75
d2n8x75

Przyjęcie sprawozdania rekomenduje Senatowi komisja kultury i środków przekazu. Krystyna Doktorowicz (SLD) powiedziała podczas posiedzenia komisji, że ubolewa nad tym, iż Rada jest tak ostro ostatnio krytykowana. Jej zdaniem, wynika to tylko z "ignorancji" tych krytyków i ich przesłanek politycznych. Zdaniem Doktorowicz, KRRiT wykonuje ogromną pracę.

Przyjęcie przez Senat sprawozdania uniemożliwi rozwiązanie Rady w obecnym składzie. Groźba taka zaistniała po zapowiedzi prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, że nie przyjmie on tego dokumentu. Prezydent chciał w ten sposób otworzyć drogę do nadania temu gremium innego charakteru - eksperckiego. Negatywne opinie o KRRiT docierały także z Sejmu, który wkrótce też będzie rozpatrywał sprawozdanie Rady.

Rozwiązanie KRRiT byłoby możliwe tylko wówczas, gdyby sprawozdanie zostało odrzucone jednocześnie przez Sejm, Senat i prezydenta.

W ubiegłym roku sprawozdanie przyjął zarówno prezydent, jak i obie Izby parlamentu. Wcześniej przez cztery lata Senat odrzucał je, a prezydent i Sejm - przyjmowali. Senatorowie, jak i prawicowi posłowie, zarzucali wówczas Radzie nieskuteczne egzekwowanie od nadawców przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, szczególnie tych dotyczących ochrony małoletnich przed szkodliwymi treściami. Kolejny zarzut jaki pojawiał się to brak reakcji na upolitycznienie i komercjalizację TVP.

Również w środę Senat ma rozpatrzyć kandydatury na członków KRRiT w miejsce Jana Sęka, któremu kadencja upłynęła na początku kwietnia. Kandydatami są zgłoszeni przez opozycję: Edward Pałłasz i Piotr Ogiński. (mk)

d2n8x75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8x75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj