Senacka komisja przyjęła poprawkę o statusie pokrzywdzonego
Senacka komisja praw człowieka i
praworządności przyjęła poprawkę utrzymującą status
pokrzywdzonego w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Sejm
przyjmując zmiany w lustracji i ustawie o IPN zniósł ten status.
Komisja zdecydowała też o utrzymaniu przez 5 lat lustracji w
dotychczasowym kształcie obok wprowadzanych zaświadczeń o zasobach
IPN.
Wieczorem poprawkami zajmie się Senat podczas bloku głosowań.
Senatorowie, którzy pracują nad 200 poprawkami do zmian w lustracji i ustawie o IPN chcą, by razem z wnioskiem o zaświadczenie z IPN o zasobach archiwalnych na swój temat można było złożyć wniosek o nadanie statusu pokrzywdzonego.
Wcześniej komisja przyjęła poprawkę wykreślającą z ustawy możliwość zwolnienia z pracy, jeśli materiały z IPN będą świadczyły na niekorzyść pracownika. Wykreśliła też cały przyjęty przez Sejm artykuł ustawy pozwalający partiom politycznym, związkom zawodowym, stowarzyszeniom i organizacjom polonijnym występować o lustrację swoich członków za ich zgodą.
Komisja opowiedziała się za dopisaniem do katalogu osób podlegających lustracji m.in. audytorów wewnętrznych i biegłych rewidentów, władze spółek w których skarb państwa ma jakiekolwiek udziały. Komisja chce też, by lustrowane były zarządy firm ochroniarskich.
Senatorowie zdecydowali też wcześniej o skreśleniu z katalogu lustrowanych radnych dzielnic. Nie zdecydowali się wyłączyć z lustracji m.in. powoływanych na funkcję pracowników samorządowych, ławników, biegłych sądowych, komorników.
Nie znalazła poparcia komisji poprawka, by do archiwum IPN trafiły archiwa PRL-owskiej cenzury i urzędu ds. wyznań.