Seminarium dla szefów Służby Więziennej w b. Auschwitz
Szefowie aresztów i zakładów karnych w województwie śląskim poznawali historię niemieckiego obozu Auschwitz podczas seminarium "Auschwitz - historia, edukacja obywatelska" - poinformował Bartosz Bartyzel z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
- Kilkunastu dyrektorów Służby Więziennej z województwa śląskiego zwiedziło były niemiecki obóz Auschwitz. Zapoznali się z muzealnymi zbiorami i obejrzeli filmy dokumentalne przedstawiające obóz. Muzealnicy przedstawili im także propozycje edukacyjne, które można zrealizować w zakładach karnych - powiedział Bartyzel.
Zdaniem Bartyzela założeniem programu "jest kształtowanie odpowiednich postaw moralnych i społecznych poprzez nauczanie o tym, czym było Auschwitz, co - jak mają nadzieję autorzy projektu - będzie pomocne w resocjalizacji osadzonych".
Seminarium zorganizowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) przy muzeum Auschwitz wspólnie ze Służbą Więzienną. Współpracę ze śląskim okręgiem poprzedził identyczny projekt, który od roku muzeum realizuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie.
- Do końca tego roku muzeum poprowadzi równolegle dwa projekty. Jeden z nich będzie kontynuacją i drugim etapem dotychczasowej współpracy z okręgiem małopolskim. Drugi, z okręgiem śląskim, otwieramy tym właśnie spotkaniem - powiedział Antoni Stańczyk z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili, co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw.
Początek współpracy muzeum z więziennictwem nastąpił w 2006 roku. Wówczas muzeum ofiarowało swoje publikacje Zakładowi Karnemu w Rzeszowie. Później szerszą współpracę placówka nawiązała z aresztem śledczym w Krakowie. Jej efektem była wizyta w byłym obozie grupy osadzonych.