Trwa ładowanie...
d3v67xe

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland: na początku kwietnia odwiedzę Polskę

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poinformował na Twitterze, że na początku kwietnia odwiedzi Polskę. Podczas wizyty będzie omawiał m.in. sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Share
Thorbjoern Jagland
Thorbjoern JaglandŹródło: AFP, Fot: VEGARD WIVESTAD GROTT / NTB SCANPIX
d3v67xe

Przyjęta "ekspercka opinia Komisji Weneckiej jest podstawą do nawiązania dialogu z Polską, który będę kontynuować, gdy na początku kwietnia odwiedzę Polskę" - napisał Jagland na Twitterze.

Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła w piątek opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z pierwszych informacji wynika, że opinia została przyjęta z poprawkami.

W wydanym komunikacie poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

d3v67xe

W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Zauważono, że wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami. Dlatego dotyczące tego "poprawki zagroziłyby nie tylko praworządności, ale także funkcjonowaniu demokratycznego systemu".

W dalszej części komunikatu przypomniano, że 9 marca sam Trybunał Konstytucyjny uznał te poprawki za niekonstytucyjne i je odrzucił. Rząd zaś ogłosił, że nie opublikuje tego orzeczenia - wskazała Komisja.

"Komisja Wenecka uważa, że tak bezprecedensowy ruch może dalej pogłębić kryzys konstytucyjny w Polsce" - napisano. W opinii stwierdzono, że TK "miał prawo zająć się tymi poprawkami, nie stosując ich w tym przypadku".

d3v67xe

Podziel się opinią

Share
d3v67xe
d3v67xe
Więcej tematów