PolskaSejmowa komisja przyjęła projekt ustawy o Karcie Polaka

Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy o Karcie Polaka

Sejmowa komisja ds. łączności z Polakami za granicą przyjęła rządowy projekt ustawy o Karcie Polaka, który wprowadza szereg ułatwień i przywilejów dla Polaków, zamieszkałych na Wschodzie. Posłowie wprowadzili do niego korekty.

Komisja odrzuciła natomiast poprawki zgłoszone przez posłów PO i SLD.

Wszystkie kluby parlamentarne deklarowały wcześniej poparcie i konieczność szybkiego uchwalenia tej ustawy. Pomimo tego podczas wtorkowego posiedzenia komisji posłowie PO Andrzej Czuba i Joanna Fabisiak oraz Joanna Senyszyn (SLD) zgłosili szereg uwag i zastrzeżeń do rządowego projektu. Posłowie PiS bezskutecznie wnioskowali natomiast o przyjęcie ustawy w całości bez procedowania nad poszczególnymi artykułami i punktami. Argumentowali, że chodzi o to, by Karta Polaka mogła zostać uchwalona jeszcze w tej kadencji parlamentu. Dochodziło do emocjonalnej wymiany zdań.

Fabisiak i Czuba przyjęli jako własną poprawkę sugestię prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzeja Stelmachowskiego, dotyczącą zapisu - w przywilejach posiadacza Karty Polaka - prawa do pracy na terytorium RP oraz możliwości uruchomienia własnego przedsiębiorstwa. Komisja jednak nie przyjęła tego wniosku.

Z kolei wiceprzewodnicząca komisji ds. łączności z Polakami za granicą Elżbieta Łukacijewska (PO) zapowiedziała, że podczas drugiego czytania projektu zgłosi poprawkę, dotyczącą objęcia ustawą o Karcie Polaka nie tylko Polonii żyjącej na Wschodzie, ale także na całym świecie.

Według przedstawicieli rządu, ewentualne przyjęcie tej poprawki spowodowałoby całkowitą zmianę kształtu ustawy.

Projekt ma trafić do porządku obrad na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Premier Jarosław Kaczyński mówił w czerwcu, że Karta Polaka ma umożliwiać rodakom mieszkającym za wschodnią granicą m.in. wielokrotne przekraczanie granicy. Daje też możliwość refundacji kosztów wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni. Wśród przywilejów premier wymienił także 37-procenotwą zniżkę na przejazdy koleją PKP, bezpłatny wstęp do muzeów, ułatwienia w uzyskiwaniu świadczeń i stypendiów.

Według wstępnych szacunków, koszty mają wynieść od 60 do 80 mln zł rocznie.

Zgodnie z projektem, Karta Polaka może być przyznana osobie, która m.in. wykaże co najmniej bierną znajomość języka polskiego, w obecności konsula złoży pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Osoba ta ma też wskazać, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej lub posiadało polskie obywatelstwo, bądź wykazać swoją działalność na rzecz kultury polskiej lub polskiej mniejszości.

Projekt został przygotowany przez Międzyresortowy Zespół ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)