Sejm znowelizował ustawę o świadku koronnym
Zobowiązanie kandydata na świadka koronnego
do ujawnienia swojego majątku, możliwość ustanowienia świadkiem
osoby, która zakładała grupę przestępczą, a także rozszerzenie
katalogu przestępstw, w których może być wykorzystywana ta
instytucja - takie m.in. rozwiązania znalazły się w
znowelizowanej przez Sejm ustawie o świadku koronnym.
13.07.2006 | aktual.: 13.07.2006 23:10
Za znowelizowaniem ustawy opowiedziało się 412 posłów, przeciwko było 2.
Jedną z głównych zmian jest zobowiązanie kandydata na świadka koronnego do ujawnienia posiadanego majątku oraz przekazania wiedzy o majątkach pozostałych członków danej grupy przestępczej.
Regulacja wydłuża też tzw. okres próby, podczas którego świadek nie może wrócić na drogę przestępstwa - z roku do pięciu lat.
Znowelizowana ustawa rozszerza też katalog popełnionych przestępstw, w których można wykorzystać instytucję świadka koronnego, o wszelkie przestępstwa popełniane w ramach zorganizowanych grup przestępczych oraz o przestępstwa korupcyjne. Chodzi tu m.in. o korupcję w sporcie i w instytucjach gospodarczych. Status świadka koronnego mogą uzyskać zatem ci podejrzani, których dotychczasowe przepisy nie obejmowały.
Znowelizowana ustawa umożliwia też ustanowienie świadkiem koronnym osoby, która zakładała grupę przestępczą; dotychczas nie było to możliwe. Jak wyjaśniali autorzy nowych regulacji, zdarza się bowiem tak, że przestępca, który kiedyś założył gang, z czasem przestaje być jego szefem i pełni funkcję marginalną, ale wie dużo o jego członkach i działalności.
O ustanowieniu świadka koronnego ma decydować prokurator krajowy, a o dopuszczeniu dowodu z takich zeznań - sąd okręgowy.
Nowe rozwiązania - w przeciwieństwie do obowiązującej wcześniej ustawy - nie określają terminu wygaśnięcia przepisów dotyczących świadka koronnego. Wcześniejsze zapisy wygasają 1 września 2006 roku.
Świadek koronny to przestępca, który w zamian za uniknięcie kary ujawnia organom ścigania znane mu przestępstwa i osoby, które ich dokonały. Do tej pory w różnych sprawach ustanowiono ponad 80 świadków koronnych.