PolskaSejm znowelizował samorządową ordynację wyborczą

Sejm znowelizował samorządową ordynację wyborczą

Głosami posłów koalicji Sejm uchwalił nowelizację samorządowej ordynacji wyborczej wprowadzającą m.in. możliwość tworzenia grup list (bloków) i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów.

Jak dowiedział się reporter Wirtualnej Polski, premier Kaczyński w pośpiechu opuścił Sejm po głosowaniu nad ustawą. Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy. Komentarz będzie później, proszę przepuścić premiera, jesteśmy już spóźnieni - powiedział rzecznik rządu Jan Dziedziczak.

Przed głosowaniem, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, posłowie opozycji: PO, SLD i PSL opuścili salę posiedzeń Sejmu i obserwowali gołosowanie w kuluarach sejmowych. Wrócili na salę, by głosować nad pozostałymi artykułami.

Wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak (SLD), uzasadniając opuszczenie przez opozycję sali obrad podczas głosowania nad samorządową ordynacją wyborczą, powiedział, że jest to sygnał, iż "nie ma zgody na rzeczywistość jaką szykuje PiS".

Olejniczak uważa, że forsowane przez koalicję zmiany w ordynacji osłabi samorządy. Daliśmy sygnał, że na taką rzeczywistość, jaką szykuje PiS, nie ma zgody. Musimy manifestować. Społeczeństwo musi się dowiedzieć, że w tej chwili PiS osłabia samorządy - stwierdził Olejniczak.

Postawa opozycji pokazuje pewną aberację, która nie jest zrozumiała dla społeczeństwa, bo obowiązkiem posłów jest brać udział w głosowaniach. Blokowanie prac Sejmu jest działaniem niedemokratycznym - powiedział reporterowi WP minister Przemysław Gosiewski. Dodał, że w każdym zakładzie pracy, a Sejm jest takim zakładem pracy - chociaż pracodawcą dla posłów jest naród - osoba, która nie wypełnia swoich obowiązków byłaby zwolniona z pracy.

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 237 posłów, przeciw było 2, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja przewiduje, że minimum dwa komitety wyborcze mogą utworzyć blok (grupę list) i zawrzeć umowę o wspólnym podziale mandatów.

Bloki wyborcze można tworzyć tylko w wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, oraz do rad powiatów i sejmików województw.

W przypadku samodzielnych list wyborczych obowiązuje - tak jak dotychczas - 5% próg wyborczy i tylko te listy zdobędą mandaty, które osiągną minimum takie poparcie.

W wyborach do rady gminy i rady powiatu mandaty zdobędą te bloki, które uzyskają co najmniej 10% poparcie w danej gminie czy powiecie.

Natomiast w wyborach do sejmiku województwa w podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te bloki, które zdobędą w skali województwa minimum 15% poparcie.

Przy ustalaniu wyniku wyborczego bloku nie będzie się brało pod uwagę głosów oddanych na te komitety wchodzące w jego skład, które uzyskały mniejsze niż 5% poparcie.

Jeżeli dany blok nie zdobędzie wymaganego minimalnego poparcia (10 lub 15% w zależności czy są to wybory do rady gminy, powiatu czy do sejmiku województwa), wynik wyborczy ustala się osobno dla każdego z tworzących blok komitetów

W podziale mandatów w okręgu wyborczym między samodzielne listy oraz bloki stosowana ma być metoda d'Hondta korzystniejsza dla ugrupowań uzyskujących wyższe poparcie.

Mandaty między listy wewnątrz bloku dzielone mają być metodą St. Lague'a, która jest nieco korzystniejsza dla ugrupowań uzyskujących mniejsze poparcie.

W danej gminie, powiecie lub województwie, komitet wyborczy może uczestniczyć tylko w jednym bloku. Chodzi o to, aby nie można było tworzyć kilku bloków z różnymi partnerami w tej samej gminie, powiecie lub województwie. Zgodnie z nowelizacją, zabronione jest umieszczanie w nazwie komitetu wyborczego nazwy partii politycznej, skrótu takiej nazwy lub jej części utożsamianej z daną partią bez zgody jej władz.

Nowelizacja stanowi, że jeżeli zarejestrowane są dwie - lub więcej - partie o podobnych nazwach, i wyborca może w związku z tym zostać wprowadzony w błąd, zgodzić się na nazwę komitetu wyborczego musi ta partia, która zarejestrowana została jako pierwsza.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Jeszcze w piątek po południu nowelizacją zajmie się Senat. Obrady Izby mają być wznowione o godz. 15.

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)