Sejm znowelizował ordynację wyborczą
Sejm jednogłośnie znowelizował
ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.
14.07.2006 | aktual.: 14.07.2006 02:19
Rządowy projekt nowelizacji został przygotowany w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2004 roku. TK uznał wtedy za niezgodne z konstytucją niektóre przepisy ordynacji związane głównie z przepadkiem korzyści majątkowych uzyskanych przez komitety wyborcze podczas kampanii z naruszeniem ordynacji wyborczej.
Sejm przyjął m.in. poprawkę dotyczącą przekazania korzyści majątkowej przez komitety wyborcze. Miałyby one 14 dni od doręczenia postanowienia o odrzuceniu sprawozdania finansowego na dobrowolne przekazanie na rzecz Skarbu Państwa korzyści majątkowej, uzyskanej z naruszeniem ustawy lub jej równowartości na konto urzędu skarbowego.
Druga przyjęta poprawka dotyczyła zapisu, że pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego w ciągu 3 miesięcy od dnia wyborów powinien złożyć sprawozdanie finansowe o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, które powinno zawierać informacje o uzyskanych kredytach, korzyściach majątkowych oraz imienny wykaz wpłat od osób fizycznych.
Odrzucono poprawkę zakładającą, że czynne prawo wyborcze do rady gminy posiadać będą pełnoletni cudzoziemcy będący obywatelami państwa należącego do Unii Europejskiej, wpisani do prowadzonego w gminie stałego rejestru wyborców również w okresie krótszym niż 12 miesięcy.
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński ocenił, że gdyby ta poprawka została przyjęta, "wykraczałaby poza materię ustawy". Dodał, że rządowy projekt nowelizacji odnosi się jedynie do wyroku TK z 2004 roku, nie dotyczy zaś orzeczenia z lutego 2006 roku. Trybunał orzekł wówczas, że niezgodne z konstytucją są zapisy, według których obywatele polscy oraz obywatele UE, wpisani do stałego rejestru wyborców w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed dniem wyborów, nie mają biernego i czynnego prawa wyborczego w wyborach do rad gmin oraz wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
To orzeczenie - jak mówił Zieliński - dotyczy "innej materii" i jest obecnie przedmiotem inicjatywy senackiej, nad którą trwają prace.
Posłowie zdecydowali też, że znowelizowana ustawa wejdzie w życie 1 września 2006 roku i będzie miała zastosowanie do "kadencji następujących po kadencji, w czasie której weszła w życie".