Sejm zlikwidował UOP
Sejm przyjął w środę wieczorem ustawę o reformie służb specjalnych. Oznacza to, że najprawdopodobniej już 1 lipca br. w miejsce Urzędu Ochrony Państwa powstaną Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie się zajmować kontrwywiadem i walką z najpoważniejszą przestępczością - między innymi zwalczać przypadki korupcji wśród urzędników.
Z kolei Agencja Wywiadu będzie zajmować się wywiadem zagranicznym. Ma do niej przejść kilkudziesięciu żołnierzy z Wojskowych Służb Informacyjnych. Będą to oficerowie, którzy do tej pory nie zajmowali się wywiadem wojskowym.
Wywiad wojskowy natomiast ma pozostać w WSI i będzie podporządkowany Ministerstwu Obrony Narodowej. Obie Agencje będą miały status urzędów centralnych. Na ich czele będą mogli stać cywile.
Za przyjęciem ustawy głosowała rządowa koalicja. W opinii jej posłów zwiększy się teraz możliwość kontroli nad pracą i wydatkami służb specjalnych. Przeciwnicy ustawy, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz Liga Polskich Rodzin są zdania, że upolityczni ona służby i osłabi sejmową kontrolę nad nimi.
Do czasu likwidacji Urzędu Ochrony Państwa jego szefem będzie powołany na to stanowisko 25 kwietnia Andrzej Barcikowski.
Teraz ustawą o reformie służb specjalnych zajmie się Senat. (and)