Sejm zliberalizował kodeks pracy
Sejm zliberalizował kodeks pracy. Przy krótkich zwolnieniach lekarskich pierwszy dzień zwolnienia bezpłatny, nowe zasady zawierania umów o pracę, zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców - to niektóre rozwiązania przyjete w nowelizacji kodeksu.
Za przyjęciem nowelizacji głosowały kluby koalicyjne i Platforma Obywatelska. Przeciwko Samoobrona i Liga Polskich Rodzin, a od głosu wstrzymał się klub Prawa i Sprawiedliwości.
Ustawa przewiduje zawieszenie do momentu wejścia do Unii Europejskiej przepisu o tym, iż trzecia umowa na czas określony automatycznie przedłużana jest na czas nieokreślony.
Posłowie zdecydowali, że przy zwolnieniach lekarskich nie dłuższych niż 6 dni, pierwszy dzień zwolnienia jest bezpłatny. Pracownik może wykorzystać w tym dniu płatny urlop.
Rząd uzasadniał konieczność wprowadzenia bezpłatnego pierwszego dnia zwolnienia walką z nadużywaniem zwolnień oraz potrzebą zmniejszenia kosztów pracodawców.
Nowelizacja wprowadza też umowę na zastępstwo za chorego pracownika oraz przerywany czas pracy. Projekt przedłuża także okres rozliczeniowy czasu pracy i wprowadza 50-procentową odpłatność za wszystkie godziny nadliczbowe w dni powszednie. Pracodawca otrzyma prawo do dania pracownikowi godzinnej bepłatnej przerwy w pracy na posiłek.
Zmiany, które mają ułatwić życie pracodawcom, to skrócenie okresu zwolenienia opłacanego przez pracodawcę z 35 do 33 dni, zwolnienie małych firm z obowiązku tworzenia regulaminów pracy i wynagrodzeń oraz wyłączenie ich z ustawy o zwolenieniach grupowych.
Ustawa ogranicza też liczbę związkowców chronionych przed zwolnieniami.
Zmiany w kodeksie uzasadniane są potrzebą dostosowania prawa do sytuacji na rynku pracy i zmniejszenia bezrobocia oraz ułatwienia życia przedsiębiorcom. Teraz ustawą zajmie się Senat. (mp)