Sejm zajmie się poprawkami do ustaw podatkowych
Prawdopodobnie od rozpatrzenia senackich
poprawek do ustaw o PIT i CIT rozpocznie się w środę po południu
trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się też wnioskiem
Ligi Polskich Rodzin o wotum nieufności dla wicepremiera Jerzego
Hausnera.
Senackie poprawki odnoszą się do trzech ustaw: o opodatkowaniu dochodów osób fizycznych, osób prawnych i zryczałtowanym opodatkowaniu przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Aby nowe przepisy mogły obowiązywać od początku 2004 roku, muszą być ogłoszone w Dzienniku Ustaw do końca listopada.
Jedna z poprawek zakłada, że osoby, które rozpoczną działalność gospodarczą po 20 stycznia 2004 roku również będą miały prawo rozliczać się według 19-procentowej, liniowej stawki PIT. Według Sejmu, z opodatkowania liniowego (czyli opcji podatkowej) mogliby skorzystać tylko ci, którzy poinformowali o tym Urząd Skarbowy do 20 stycznia 2004 roku, co praktycznie eliminowało firmy założone po tym terminie.
Senatorowie zaproponowali też poprawienie przepisów dotyczących limitu darowizn na cele kultu religijnego, które można będzie odliczyć od dochodu. Po poprawce ma on wynosić nie więcej niż 350 zł rocznie. Według Sejmu, miało to być 10% rocznego dochodu.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) senatorowie chcą przywrócenia zwolnienia z opodatkowania dochodów podatników, których celem statutowym są działalność naukowa i oświatowa (w tym kształcenie studentów), ochrona środowiska, działalność sportowa, kult religijny, wspieranie inicjatyw społecznych w zakresie inwestycji w budowę dróg i sieci telekomunikacyjnych na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę.
Podobnie miałoby być w przypadku dochodów organizacji charytatywnych, wspierających ochronę zdrowia i pomoc społeczną oraz zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną inwalidów. Wolne od podatku mają być także dochody Ochotniczej Straży Pożarnej.
Senat przyjął też poprawkę do ustawy o CIT, zgodnie z którą zagraniczni udziałowcy polskich spółek będą płacić 19-procentowy podatek od dywidend. Jest to tożsame z zapisami ustawy o PIT, która wprowadza powszechną zasadę opodatkowania zysków kapitałowych na poziomie 19%.
W opinii LPR, autora wniosku o wotum nieufności dla wicepremiera Hausnera, jest on odpowiedzialny za propozycje cięć w sferze socjalnej zawartych w rządowym planie racjonalizacji wydatków publicznych są. Według LPR jest to próba "przerzucenia na barki najuboższych kosztów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz błędnej skrajnie liberalnej polityki gospodarczej". Pod wnioskiem Ligi podpisali się m.in. posłowie Samoobrony i PSL.
Posłowie mają też zdecydować w sprawie powołania czwartego wicemarszałka Sejmu: klub PiS, w porozumieniu z klubami PO i PSL, zgłosił kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego, natomiast klub LPR - Marka Kotlinowskiego. Fotel czwartego wicemarszałka jest pusty od prawie dwóch lat. W listopadzie 2001 roku Sejm odwołał z tej funkcji Andrzeja Leppera, po tym jak zarzucił on kilku politykom branie łapówek i powiązania z mafią.