Sejm zabronił testowania kosmetyków na zwierzętach
Nie będzie można można testować kosmetyków na zwierzętach.
Sejm przyjął rządowy projekt ustawy w tej sprawie.
Ta ustawa jest najlepszym z możliwych kompromisów między koniecznością przeprowadzania doświadczeń a słusznym interesem zwierząt - powiedziała Joanna Senyszyn (SLD) z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wnioskującej o uchwalenie ustawy.
Ustawa dopuszcza używanie zwierząt do testów laboratoryjnych tylko w przypadku, jeśli jest to niezbędne dla ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt i jeśli nie są dostępne alternatywne metody przeprowadzenia tego doświadczenia, np. na hodowlach tkankowych.
Laboratorium ma obowiązek zapoznać się z międzynarodowym dorobkiem naukowym, żeby nie powtarzać badań, które już wcześniej zostały wykonane. Ponadto hodowcy i dostawcy zwierząt laboratoryjnych muszą prowadzić ich dokładną ewidencję.
Komisje etyczne i inspekcja weterynaryjna będzie miała prawo nie tylko decydować o dopuszczalności danych badań, ale również kontrolować, czy przeprowadzane są one we właściwy sposób.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 354 posłów, przeciwnych było dwóch, 30 wstrzymało się od głosu.
Poprzednia ustawa o doświadczeniach na zwierzętach została w styczniu br. zawetowana przez prezydenta z uwagi na to, że nie zabraniała testowania na zwierzętach środków kosmetycznych i higienicznych i wyłączała komisje etyczne z nadzoru nad przebiegiem doświadczeń na zwierzętach.
Ustawa o doświadczeniach na zwierzętach ma zastąpić rozdział 9 ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, dotyczący procedur doświadczalnych z użyciem zwierząt.
Uchwalenie przepisów, dostosowujących w tej dziedzinie prawo polskie do prawa wspólnotowego, wymagane jest przez Unię Europejską.