ŚwiatSejm za przyspieszeniem prac nad ratyfikacją traktatu

Sejm za przyspieszeniem prac nad ratyfikacją traktatu

Sejm poparł wniosek Lewicy i Demokratów o przyspieszenie prac nad ustawą o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Posłowie zdecydowali, że przejdą teraz do drugiego czytania ustawy i rozpoczną debatę nad projektem.

13.03.2008 | aktual.: 13.03.2008 10:02

Inicjatywę LiD poparło 274 posłów, przeciw było 161, a 2 wstrzymały się od głosu,

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w środę. Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało dopisanie do ustawy preambuły, w której domaga się między innymi zapisania, że Konstytucja RP jest najwyższym źródłem prawa w Rzeczpospolitej, a jej przepisy mają pierwszeństwo przed wszystkimi umowami międzynarodowymi, w tym traktatami europejskimi. PiS chce również, by polski Sejm uznał, że ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego oznacza rezygnację państw członkowskich Unii Europejskiej z koncepcji "Konstytucji dla Europy".

Po rozpoczęciu obrad Sejmu poseł PiS Karol Karski mówił, że przyjęcie wniosku LiD uniemożliwi rzetelną pracę nad projektem i nie uwzględni poprawek Prawa i Sprawiedliwości.

W czwartek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie będą głosować nad wnioskiem klubu LiD o natychmiastowe przejście do drugiego czytania projektu ustawy zezwalającej na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego.

W trakcie środowego debaty nad projektem PiS złożył poprawkę, która jest odrębnym projektem ustawy ratyfikacyjnej. Zapisano w niej m.in., że polska konstytucja jest najwyższym prawem w RP, a Traktat nie daje podstaw do tego, by w ramach UE były podejmowane "jakiekolwiek działania uszczuplające suwerenność" państw członkowskich.

Posłowie wysłuchają także informacji bieżącej w sprawie społecznych i gospodarczych skutków znaczącego wzrostu kosztów utrzymania gospodarstw rodzinnych w Polsce, w tym wzrostu cen energii elektrycznej, benzyny i żywności. Będą także zadawać pytania w sprawach bieżących przedstawicielom rządu.

Sejm będzie także dyskutował nad ratyfikacją umowy między Polską a Niemcami w sprawie założenia polsko-niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie. Rozpatrzone zostaną także poprawki Senatu do zmian w ustawie o Służbie Cywilnej.

pissejmtraktat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)