PolskaSejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa

Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa

Sejm wybrał Jana Burego (PSL), Stanisława Chmielewskiego (PO), Andrzeja Derę (PiS) i Mariana Filara (LiD) do Krajowej Rady Sądownictwa.

19.12.2007 | aktual.: 19.12.2007 14:54

Wszystkie kandydatury głosowano łącznie, poparło je 398 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł się wstrzymał.

Jan Bury (PSL), 44 lata, jest absolwentem Prawa i Administracji UMCS. Poseł na Sejm I, II, IV, V i VI kadencji z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W IV kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym komisji śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU S.A. W V kadencji był członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych. W IV i V kadencji Sejmu był członkiem KRS.

Stanisław Marcin Chmielewski (PO), 49 lat, ukończył Prawo i Administrację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poseł V i VI kadencji Sejmu. W V Kadencji Sejmu był członkiem komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawczej. Obecnie przewodniczy tej drugiej.

Andrzej Mikołaj Dera (PiS), 46 lat, absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poseł na Sejm V i VI kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej oraz członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W V kadencji był przewodniczącym stałej komisji ds. Trybunału Konstytucyjnego. W minionej kadencji Sejmu zasiadał w KRS.

Marian Filar (LiD), 55 lat, z wykształcenia prawnik, ma tytuł naukowy profesora zwyczajnego. W latach 1988-1990 był kierownikiem Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Jest członkiem gremiów kierowniczych licznych towarzystw naukowych - zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Członek Komitetu Nauk Prawnych PAN. W latach 1997-2000 zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.

W myśl ustawy, kadencja członków Rady wybranych przez Sejm i Senat, upływa najpóźniej w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu kadencji poprzedniego Sejmu. V kadencja Sejmu upłynęła 4 listopada.

Zgodnie z ustawą, KRS liczy 25 członków. W jej skład wchodzą: Pierwszy Prezes SN i Prezes NSA; minister sprawiedliwości; czterech posłów i dwóch senatorów; osoba powołana przez prezydenta; dziesięciu sędziów - przedstawicieli sądów powszechnych; po dwóch sędziów SN i sądów administracyjnych oraz sędzia sądu wojskowego.

Rada występuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności aktów normatywnych z konstytucją w zakresie dotyczącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów. KRS przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów SN, NSA sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)