Sejm wybrał członków Krajowej Rady Sądownictwa
Sejm wybrał Jana Burego (PSL), Stanisława Chmielewskiego (PO), Andrzeja Derę (PiS) i Mariana Filara (LiD) do Krajowej Rady Sądownictwa.
Wszystkie kandydatury głosowano łącznie, poparło je 398 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł się wstrzymał.
Jan Bury (PSL), 44 lata, jest absolwentem Prawa i Administracji UMCS. Poseł na Sejm I, II, IV, V i VI kadencji z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W IV kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym komisji śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU S.A. W V kadencji był członkiem Komisji ds. Służb Specjalnych. W IV i V kadencji Sejmu był członkiem KRS.
Stanisław Marcin Chmielewski (PO), 49 lat, ukończył Prawo i Administrację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poseł V i VI kadencji Sejmu. W V Kadencji Sejmu był członkiem komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawczej. Obecnie przewodniczy tej drugiej.
Andrzej Mikołaj Dera (PiS), 46 lat, absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poseł na Sejm V i VI kadencji. Wiceprzewodniczący Komisji Ustawodawczej oraz członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W V kadencji był przewodniczącym stałej komisji ds. Trybunału Konstytucyjnego. W minionej kadencji Sejmu zasiadał w KRS.
Marian Filar (LiD), 55 lat, z wykształcenia prawnik, ma tytuł naukowy profesora zwyczajnego. W latach 1988-1990 był kierownikiem Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Jest członkiem gremiów kierowniczych licznych towarzystw naukowych - zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Członek Komitetu Nauk Prawnych PAN. W latach 1997-2000 zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.
W myśl ustawy, kadencja członków Rady wybranych przez Sejm i Senat, upływa najpóźniej w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu kadencji poprzedniego Sejmu. V kadencja Sejmu upłynęła 4 listopada.
Zgodnie z ustawą, KRS liczy 25 członków. W jej skład wchodzą: Pierwszy Prezes SN i Prezes NSA; minister sprawiedliwości; czterech posłów i dwóch senatorów; osoba powołana przez prezydenta; dziesięciu sędziów - przedstawicieli sądów powszechnych; po dwóch sędziów SN i sądów administracyjnych oraz sędzia sądu wojskowego.
Rada występuje do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności aktów normatywnych z konstytucją w zakresie dotyczącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów. KRS przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów SN, NSA sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych.