Sejm wybierze skład komisji ds. nacisków na służby specjalne
W środę po godz. 9. Sejm wznowił
posiedzenie. Posłowie mają m.in. głosować nad składem osobowym
komisji śledczej do zbadania rzekomych nacisków na służby
specjalne i nad poprawkami Senatu do budżetu państwa na 2008 r.
23.01.2008 | aktual.: 23.01.2008 09:45
Rano przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania posłów. Sejm wysłucha też informacji rządu na temat sytuacji w ruchu granicznym z Białorusią, Rosją i Ukrainą po wejściu Polski do strefy Schengen.
Ponadto posłowie rozpoczną pracę nad przygotowanym przez LiD projektem zmian w ordynacji wyborczej do samorządów, którego celem jest likwidacja możliwości tworzenia przez komitety wyborcze tzw. bloków (chodzi o umowę o wspólny podziale mandatów).
Po południu planowane są głosowania, w tym nad składem osobowym komisji śledczej do zbadania rzekomych nacisków na służby specjalne, którą Sejm powołał na poprzednim posiedzeniu.
Komisja będzie liczyć siedmiu członków: trzech z PO, dwóch z PiS i po jednym z LiD i PSL. Jako kandydaci do tej komisji śledczej wymieniani są z PO: Andrzej Czuma, Stanisław Chmielewski i Sebastian Karpiniuk, z PiS: Arkadiusz Mularczyk, Łukasz Zbonikowski i Andrzej Dera, z LiD: Jan Widacki, z PSL: Mieczysław Łuczak.
Komisja ma zbadać sprawę zarzutu nielegalnego wywierania wpływu przez członków rządów, komendanta głównego policji, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości w celu wymuszenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.