PolskaSejm wprowadza 24-godzinne sądy

Sejm wprowadza 24‑godzinne sądy

Sprawcy wybryków chuligańskich, a także m.in. osoby nietrzeźwe, które spowodują wypadek drogowy, będą mogły być postawione przed sądem w ciągu 48 godzin - zdecydował Sejm, nowelizując Kodeks karny.

18.10.2006 | aktual.: 18.10.2006 13:43

Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 372 posłów, przeciw - dwóch, a wstrzymało się 46.

Zgodnie z nowelizacją, w przyspieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych. W takich przypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzin na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd ma dobę na wydanie wyroku. W uzasadnionych przepadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni.

Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu, wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona. Zgodnie z nowymi zapisami, jeżeli sąd uzna, że nie może rozpoznać danej sprawy w trybie uproszczonym, ma rozstrzygnąć jedynie o środku zapobiegawczym i przekazać ją prokuraturze, by ta przeprowadziła postępowanie przygotowawcze.

Według przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, usprawnienie procesu sądzenia sprawców niektórych przestępstw wpłynie na wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, a także - wzrost respektu dla obowiązującego porządku prawnego.

Jak wynika z badań Pentora przeprowadzonych na początku roku, 83 proc. Polaków wierzy, że wprowadzenie przyspieszonego trybu sądzenia poprawi bezpieczeństwo w kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)