Trwa ładowanie...
d2sysa5
d2sysa5
sejm

Sejm: ustrój Warszawy bez zmian

Ustrój Warszawy nie ulegnie zmianie. Bez zmian pozostanie więc liczba radnych w stolicy - zdecydowali w czwartek posłowie przyjmując weto prezydenta do noweli ustawy warszawskiej, zakładającej m.in. likwidację powiatu warszawskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2sysa5

Za ponownym uchwaleniem nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, a tym samym za odrzuceniem weta, głosowało 180 posłów, przeciwko było 185, zaś 23 - wstrzymało się od głosu. Wymagana do odrzucenia weta większość 3/5 głosów wynosiła 231.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odmawiając na początku lipca podpisania nowelizacji argumentował, że uchwalone przez Sejm zmiany nie realizują celu, jaki przyświecał pracom parlamentarnym nad nową ustawą, tj. stworzenia ustroju miasta o czytelnej strukturze, jednolicie zarządzanego i w pełni wypełniającego funkcje społeczne.

Nowelizując w marcu br. ustawę o ustroju Warszawy Sejm nie zgodził się na przekształcenie dziesięciu stołecznych gmin w dzielnice i likwidację gminy Centrum. Sejm odrzucił popieraną przez większość członków Komisji Samorządu Terytorialnego propozycję, by przekształcić Warszawę w jedną gminę złożoną z siedemnastu dzielnic - dotychczasowych gmin stołecznych oraz dzielnic gminy Centrum. Senat nie zakwestionował ustaleń Sejmu.

d2sysa5

Posłowie poparli poprawkę Piotra Wójcika (AWS) i Andrzeja Wielowieyskiego (UW), stanowiącą alternatywny do zaakceptowanego przez większość komisji projekt nowelizacji.

Zwolennicy likwidacji warszawskich gmin uważają, że nowelizacja mogła sprawić, by w Warszawie było 350 radnych. Tymczasem pozostanie ich ok. 500. (miz)

Podziel się opinią

Share

d2sysa5

d2sysa5
d2sysa5
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów