PolskaSejm uczcił 65. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

Sejm uczcił 65. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

Sejm uczcił w piątek 65. rocznicę wybuchu
powstania w Getcie Warszawskim. W przyjętej przez aklamację
uchwale posłowie złożyli hołd "wszystkim ofiarom i bohaterom tego
powstania, którzy swym poświęceniem zasłużyli na najwyższy podziw,
szacunek i pamięć".

11.04.2008 | aktual.: 11.04.2008 10:02

W uchwale przypomniano, że "w obronie ludzkiej godności 19 kwietnia 1943 roku żydowscy powstańcy chwycili w Warszawskim Getcie za broń".

Podkreślono, że nieliczna grupa słabo uzbrojonych bojowców - reprezentujących głównie Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy - "pod flagami polską i żydowską" stawiała dramatyczny opór niemieckim okupantom dokonującym całkowitej likwidacji Warszawskiego Getta.

"Warszawa po raz kolejny - tak jak w 1939 roku i później, w roku 1944 - była świadkiem bohaterstwa i ofiarności w heroicznej walce z dysponującym olbrzymią przewagą wrogiem" - napisano w uchwale.

Zaznaczono w niej, że wielu powstańców okupiło życiem "ten tragiczny bój". Przypomniano także, że powstańców z Warszawskiego Getta wspierało Polskie Państwo Podziemne, "dostarczając broń, amunicję i żywność, podejmując akcje zbrojne, a przede wszystkim przekazując Warszawie i światu informacje o tej heroicznej walce".

Jak podkreślono, trwające około miesiąca powstanie w Getcie Warszawskim stało się symbolem "męstwa i ofiarności".

Powstanie w Getcie Warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r., było bohaterską próbą powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej.

W walkach w getcie wzięło udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyto pojazdów opancerzonych, artylerii, a także lotnictwa.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Według raportów gen. Stroopa, od 20 kwietnia do 16 maja 1943 roku w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56átys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów lub zaczadzenia. 7 tys. Żydów naziści zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)