Sejm uczcił 50. rocznicę urodzin Jacka Kaczmarskiego
Sejm uczcił w czwartek 50. rocznicę urodzin
poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. W specjalnej uchwale
podkreślono, że twórczość Kaczmarskiego była "źródłem siły i
nadziei, kodem porozumienia całych pokoleń Polaków rozsianych po
wszystkich kontynentach".
Jak napisano w uchwale, Kaczmarski - "poeta i bard" - urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie i "zmarł przedwcześnie po pełnej godności walce z ciężką chorobą".
W uchwale zwrócono także, że Kaczmarski był jednym "z najwybitniejszych artystów" pokolenia opozycji demokratycznej i "Solidarności" i autorem "ballad i piosenek, które - śpiewane w podziemiu, w więzieniach, na pielgrzymkach, strajkach, obozach, na emigracji, podczas akcji protestu i nocnych Polaków rozmów - stały się symbolem i swoistym akompaniamentem naszej drogi do wolności i niepodległości".
"Twórca, który będąc głosem sprzeciwu wobec zła - potrafił pogodzić status narodowego barda z rolą wysublimowanego poety o intelektualnej przenikliwości i nieokiełznanej wyobraźni" - podkreślono.
Kaczmarski - jak zaznaczono - była także dziennikarzem Radia Wolna Europa, "erudytą", "poliglotą" i "niezrównanym artystyczny komentator historii Polski". "Humanista i człowiek wrażliwy na dobro i piękno. Pasjonat życia i europejskiej kultury" - napisano w uchwale.
"Twórczość Jacka Kaczmarskiego, która była źródłem siły i nadziei, kodem porozumienia całych pokoleń Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach również dziś dociera i inspiruje młodych ludzi i zyskuje nowych odbiorców, dla których staje się ucieleśnieniem prawdziwych wartości" - głosi uchwała.
Twórczość i artystyczną drogę Jacka Kaczmarskiego przypomniał Jacek Kurski z PiS. Jak zaznaczył, wśród parlamentarzystów jest wielu przyjaciół Kaczmarskiego i osób, które go dobrze znały. Podjęciu uchwały przysłuchiwał się m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jak mówił Kurski, sąsiad Kaczmarskiego "w gdańskim etapie jego życia" oraz córka poety - Patrycja.
Jacek Kaczmarski (1957-2004), nazywany bardem "Solidarności", działalność artystyczną rozpoczął w połowie lat 70. W 1979 r. wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki "Mury". Nagrał w sumie 23 albumy. Wydał także osiem tomików poezji. Występował na rzecz podziemnej "Solidarności". W 2000 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.