PolskaSejm uczcił 1000-lecie Świętego Krzyża

Sejm uczcił 1000-lecie Świętego Krzyża

Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 1000-lecia "życia monastycznego" na Świętym Krzyżu.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża swój szacunek dla tysiącletniej tradycji życia monastycznego na Świętym Krzyżu, docenia i podkreśla jego znaczenie dla całego narodu polskiego, szczególnie dla wychowania nowego pokolenia w duchu patriotyzmu i umiłowania historii i dziedzictwa kulturowego Polski" - czytamy w uchwale.

Według tradycji, pierwszy kościół (rotundę) na Świętym Krzyżu wzniosła księżniczka Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie założyć miał Bolesław Chrobry w 1006 r. Relikwiarz za drzazgami krzyża świętego prawdopodobnie podarował klasztorowi w XII wieku Emeryk, syn Stefana I, króla węgierskiego.

W uchwale Sejm wyraził głębokie przekonanie, że naród polski będzie ze Świętego Krzyża nadal czerpał siły żywotne i twórcze dla swojego rozwoju.

"Spleciony z polską historią - stał się matecznikiem tradycji i sanktuarium polskich losów. Od dawien dawna zdążały tu rzesze pielgrzymów, aby pokłonić się relikwiom Drzewa Krzyża Świętego. Od chwili jego powstania było wymownym świadkiem wytrwałości i niezłomności narodu polskiego" - głosi uchwała.

Według posłów, od wielu wieków klasztor benedyktyński na Świętym Krzyżu "towarzyszy polskim dziejom jako ośrodek kultu religijnego, rozbudzający poczucie więzi Polaków, krzewiący patriotyzm, promieniujący wiedzą, wnoszący wkład do skarbnicy kultury narodowej".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)