Trwa ładowanie...
dv9l44x
ustawa
25-04-2006 21:25

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o rtv

Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) powołuje i odwołuje Krajowa Rada, a nie tak jak dotąd prezydent - taką nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji uchwalił Sejm.

dv9l44x
dv9l44x

Izba odrzuciła natomiast wnioski mniejszości i poprawki, które zakładały poszerzenie składu KRRiT. SLD wnioskowało o poszerzenie składu Rady do 12 osób, LPR - do 10, a PO - do 9. Sejm odrzucił też poprawkę LPR, by skreślić z ustawy o rtv artykuły, które mówią, że kadencja KRRiT wygasa w przypadku odrzucenia przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 371 posłów, przeciwko było 52, czterech wstrzymało się od głosu.

Projekt nowelizacji ustawy o rtv zgłosił prezydent. Nowelizacja ta była konieczna po marcowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis, zgodnie z którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent. Właśnie przez prezydenta została powołana ostatnia szefowa KRRiT Elżbieta Kruk. Dlatego też od 29 marca, kiedy ukazał się Dziennik Ustaw z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, Kruk nie może podejmować żadnych decyzji.

Aby całkowicie nie paraliżować swoich prac Krajowa Rada podjęła uchwałę, że od momentu publikacji wyroku Kruk pełni jedynie "organizacyjną funkcję przewodniczącego posiedzeń KRRiT".

Mimo to Rada ma ograniczone możliwości działania. W kolejce na rozpatrzenie czekają m.in. skargi na nadawców. KRRiT nie może się nimi zajmować, bowiem tylko przewodniczący KRRiT może występować do nadawców o wyjaśnienia i nakładać kary. Brak przewodniczącego - w opinii KRRiT - nie uniemożliwia jednak wyboru rad nadzorczych mediów publicznych.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj