PolskaSejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

Sejm, który rano rozpoczął trzydniowe
posiedzenie, zajmie się propozycjami zmian w Kodeksie pracy.
Zakładają one wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Sejm ma
rozpatrzyć trzy projekty: rządowy, autorstwa PiS oraz LPR.

08.03.2006 | aktual.: 08.03.2006 09:20

Rząd proponuje podnieść wymiar urlopu macierzyńskiego o 2 tygodnie - przy pierwszym dziecku wynosiłby on nie jak obecnie 16, ale 18 tygodni, przy każdym następnym - nie 18, tylko 20 tygodni. Rząd chce też zwiększyć z 26 do 28 tygodni urlop macierzyński w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

PiS proponuje zmiany idące jeszcze dalej, chce wydłużenia urlopu macierzyńskiego przy pierwszym dziecku do pół roku (26 tygodni), do 9 miesięcy (38 tygodni) przy drugim, a do roku (52 tygodnie) przy trzecim i kolejnym dziecku. PiS proponuje jednak, aby dojście do takich wymiarów urlopu macierzyńskiego było stopniowe - rozłożone na lata.

Także projekt LPR dotyczy wydłużenia urlopów macierzyńskich: na pierwsze dziecko - do 26 tygodni, na każde następne - 28 tygodni oraz 39 tygodni w przypadku, kiedy przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Ponadto Sejm, w czwartek, ma debatować nad kilkoma projektami zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej autorstwa Samoobrony, LPR, PiS oraz PO. Najdalej idzie projekt PiS, który chce zniesienia dzisiejszej ustawy lustracyjnej, czyli m.in. likwidacji instytucji Rzecznika Interesu Publicznego i Sądu Lustracyjnego.

Na piątek zaplanowano w Sejmie wybór Rzecznika Praw Dziecka. Kandydatkami są: Olga Johann rekomendowana przez klub PiS, Anna Leśnodorska zgłoszona przez PO oraz Ewa Sowińska zgłoszona wspólnie przez LPR i Samoobronę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)