Trwa ładowanie...
d2pu9j7
13-06-2008 13:15

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do noweli ustawy abonamentowej

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakładają one m.in. wprowadzenie kryterium wiekowego i dochodowego dla emerytów
zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

d2pu9j7
d2pu9j7

W głosowaniach nad poprawkami na sali nie było posłów PiS. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Przyjęte poprawki przewidują, że zwolnienie z opłacania abonamentu będzie dotyczyło tylko emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz zwrot pieniędzy tym, którzy zapłacili za rok z góry.

Zwolnienie z abonamentu obejmie też dodatkową grupę - osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i osoby internowane w stanie wojennym. Przyjęte poprawki umożliwiają ponadto Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dokonanie nowego podziału środków abonamentowych między radio i telewizję, który uwzględni przewidziane ustawą zwolnienia i wynikający z nich ubytek w abonamencie.

Sejm odrzucił natomiast poprawkę Senatu przywracającą w ustawie abonamentowej skreślony nowelizacją przepis, który mówi, że gospodarstwo domowe nie jest zwolnione z płacenia abonamentu, jeśli razem z osobą zwolnioną z tej opłaty mieszkają co najmniej dwie osoby, które ukończyły 26. rok życia i z płacenia abonamentu zwolnione nie są.

Uchwalona na początku maja przez Sejm nowelizacja zakłada, że abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Zwolnienie z opłacania abonamentu obejmie też osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

d2pu9j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pu9j7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj