Sejm przyjął większość poprawek Senatu do noweli ustawy abonamentowej
Sejm przyjął większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakładają one m.in. wprowadzenie kryterium wiekowego i dochodowego dla emerytów
zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.
W głosowaniach nad poprawkami na sali nie było posłów PiS. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Przyjęte poprawki przewidują, że zwolnienie z opłacania abonamentu będzie dotyczyło tylko emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz zwrot pieniędzy tym, którzy zapłacili za rok z góry.
Zwolnienie z abonamentu obejmie też dodatkową grupę - osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległej Polski i osoby internowane w stanie wojennym. Przyjęte poprawki umożliwiają ponadto Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji dokonanie nowego podziału środków abonamentowych między radio i telewizję, który uwzględni przewidziane ustawą zwolnienia i wynikający z nich ubytek w abonamencie.
Sejm odrzucił natomiast poprawkę Senatu przywracającą w ustawie abonamentowej skreślony nowelizacją przepis, który mówi, że gospodarstwo domowe nie jest zwolnione z płacenia abonamentu, jeśli razem z osobą zwolnioną z tej opłaty mieszkają co najmniej dwie osoby, które ukończyły 26. rok życia i z płacenia abonamentu zwolnione nie są.
Uchwalona na początku maja przez Sejm nowelizacja zakłada, że abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych. Zwolnienie z opłacania abonamentu obejmie też osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.