PolskaSejm przyjął ustawę o utworzeniu Polskiego Cukru

Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Polskiego Cukru

Sejm przyjął ustawę o utworzeniu spółki Polski Cukier. W skład holdingu wchodzić będą 22 niesprywatyzowane jescze cukrownie.
Według rządowego projektu, spółka ta miałaby powstawać w trzech etapach - finałem ma być utworzenie jednolitego podmiotu, w którym pracownicy i plantatorzy będą mieli większość akcji.

Projekt zakłada utworzenie spółki cukrowej, w której skład wejdą te cukrownie, których Skarb Państwa jest właścicielem lub w których posiada co najmniej 75% udziałów.

Pierwszym etapem ma być połączenie cukrowni ze spółkami cukrowymi oraz nieodpłatne wydanie części akcji uprawnionym pracownikom i plantatorom.

W drugim etapie zostanie im sprzedanych ponad 50% akcji spółek cukrowych.

Trzecim etapem będzie stworzenie jednolitego podmiotu o silnej pozycji na rynku cukru, w którym pracownicy i plantatorzy będą posiadać większość akcji w wyniku połączenia spółek cukrowych, w których przejęli co najmniej połowę akcji.

Poprzednia ustawa o regulacji rynku cukru weszła w życie 25 sierpnia 2001 roku. Zgodnie z nią, polski rynek cukru podlega szczególnej ochronie.

Ustawa zakładała utworzenie spółki Polski Cukier, która miała powstać z cukrowni niesprywatyzowanych w chwili wejścia ustawy w życie. Większość udziałów w polskiej spółce cukrowej mieli posiadać plantatorzy buraków i pracownicy cukrowni. Ustawa nakładała na Ministerstwo Skarbu obowiązek połączenia spółek cukrowych oraz spółek córek barterowych, w których Skarb Państwa posiada 100%.

Mimo wejścia ustawy w życie, holding cukrowy nie został dotąd utworzony, między innymi z powodu wymaganych przez kodeks spółek handlowych długotrwałych procedur.

Jak najszybszego utworzenia spółki, niezależnie od sytuacji prawnej niektórych cukrowni, domagały się środowiska rolnicze. (aka)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)