PolskaSejm przyjął ustawę lobbingową

Sejm przyjął ustawę lobbingową

Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o działalności lobbingowej, która określa zasady
rejestracji, sprawozdawczości i akredytacji lobbystów.

Za ustawą głosowało 399 posłów, nikt nie był przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Posłowie przyjęli wszystkie poprawki zgłoszone w Sejmie podczas drugiego czytania ustawy i zaakceptowane przez nadzwyczajną komisję ds. ustawy lobbingowej.

Zgodnie z ustawą, lobbing to działania prowadzone metodami prawnie dozwolonymi, zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa.

Ustawa wprowadza też pojęcie "zawodowej działalności lobbingowej". Jest to lobbowanie na rzecz innych osób za pieniądze. Podmioty prowadzące taką działalność muszą zgłosić swoje dane do odpowiedniego, jawnego rejestru. Za zawodowe lobbowanie bez wpisania do rejestru grozić będzie kara od 3 tys. do 50 tys. zł. (pieniądze te trafią do budżetu państwa).

Zgodnie z ustawą, rząd będzie przygotowywał co najmniej raz na pół roku program prac legislacyjnych dotyczący projektów ustaw, który będzie dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej. Analogiczne programy mają powstać w przypadku projektów rozporządzeń.

Każdy będzie mógł wówczas zgłosić zainteresowanie (na urzędowym formularzu) pracami nad projektem ustawy lub rozporządzenia. Takie zgłoszenie również będzie opublikowane w BIP.

Następnie podmiot zainteresowany będzie mógł wziąć udział w "wysłuchaniu publicznym" projektu. Wówczas będzie mógł przedstawić swoją opinię o projekcie w sposób jawny i zgodny z prawem.

Obecnie nie ma w regulaminie Sejmu instytucji wysłuchania publicznego. Uchwałę wskazującą na potrzebę jej wprowadzenia przyjęła sejmowa komisja nadzwyczajna ds. ustawy lobbingowej.

Przyjęta w czwartek ustawa przewiduje też, że przewodniczący klubów i kół parlamentarnych będą zobowiązani podać marszałkowi Sejmu lub Senatu informacje dotyczące pracowników (i społecznych współpracowników) biura klubu lub koła. Chodzi m.in. o informacje dotyczące miejsca zatrudnienia takiej osoby, źródeł jej dochodów i prowadzonej przez nią działalności gospodarczej - w okresie 3 lat przed zatrudnieniem jej w biurze.

Zgodnie z przyjętą w czwartek poprawką Grzegorza Dolniaka (PO), również minister będzie musiał podać premierowi analogiczne dane dotyczące pracowników zatrudnionych w swoim gabinecie politycznym.

Ustawę lobbingową przygotował rząd, teraz trafi ona do Senatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)