Trwa ładowanie...
d2b6jru
płaca
01-07-2005 08:06

Sejm planuje podniesienie płacy minimalnej

Posłowie chcą zwiększać płacę minimalną. Zyskaliby na tym pracownicy, wzrosłyby wpływy z podatków i składek na ubezpieczenia zdrowotne. Tyle że musieliby się na to złożyć przedsiębiorcy - pisze dziś "Gazeta Wyborcza"

d2b6jru
d2b6jru

Dziś płaca minimalna wynosi 849 zł, co stanowi 35 proc. średniego wynagrodzenia. W krajach Unii jest to aż 68 proc.

Zgodnie z projektem ustawy płaca minimalna będzie w najbliższych latach rosła, aż osiągnie co najmniej 50 proc. średniej płacy. I tak jeśli w danym roku płaca minimalna będzie niższa od połowy przeciętnego wynagrodzenia, przedsiębiorcy będą musieli ją zwiększyć o wskaźnik inflacji oraz dwie trzecie prognozowanego wskaźnika wzrostu PKB. Przy zakładanym przez Ministerstwo Finansów wzroście PKB o 4 proc. i 1,5-proc. inflacji podwyżka w przyszłym roku wyniosłaby 35 zł brutto.

Zwolennicy ustawy są przekonani, że wzrost płacy minimalnej poprawi sytuację na rynku pracy, bo wzrośnie różnica między zasiłkiem dla bezrobotnych (dziś 531 zł) a najniższym wynagrodzeniem na rękę (617 zł). Opłaci się poszukać pracy, zamiast trwać na zasiłku.

Podnosić najniższych pensji nie chcą przedsiębiorcy.
To jest podcinanie gałęzi, na której wszyscy siedzimy - uważa Wiesław Zawadzki, dyrektor instytutu lobbingu regionalnego w Business Centre Club. Najbardziej pożądaną przez pracowników formą zatrudnienia jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony. Podwyżka płacy minimalnej sprawi, że tego typu umów będzie mniej - powiedział Zawadzki, w rozmowie z "GW".

Głosowanie nad podwyżką płacy minimalnej dzisiaj.

d2b6jru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b6jru
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj