Sejm ograniczył udział ławników w składach sędziowskich
Sejm znowelizował kodeksy
postępowania cywilnego i postępowania karnego ograniczając udział
ławników w składach sądzących w rozpoznawaniu wielu kategorii spraw.
Za przyjęciem noweli było 243 posłów, przeciw - 155, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Według noweli, zmniejszy się - z trzech sędziów zawodowych do jednego - skład sądów okręgowych pierwszej instancji. W pierwszej instancji sąd w składzie - sędzia i dwóch ławników, będzie rozpoznawał tylko niektóre sprawy z zakresu prawa pracy.
Chodzi m.in. o sprawy o dotyczące ustalenia istnienia, nawiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, przywrócenie do pracy. Taki skład sędziowski ma także orzekać w sprawach o odszkodowanie lub zadośćuczynienie w wyniku stosowania mobbingu.
Sejm przyjął wniosek mniejszości, który zakłada, że w sądzie pierwszej instancji w sprawach rozwodowych, dotyczących separacji, unieważnienie uznania dziecka, oraz sprawach o ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej orzekać będzie sędzia i dwóch ławników.
Nowela eliminuje udział ławników w sprawach rodzinnych i w postępowaniach dotyczących nieletnich, a także w rozpoznawaniu spraw karnych do spraw o zbrodnie oraz o przestępstwa, za które ustawa przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności. W takich sprawach sąd będzie, jak dotychczas, orzekał odpowiednio w składzie jednego sędziego i dwóch ławników oraz dwóch sędziów i trzech ławników.