Trwa ładowanie...
d4b369u
09-01-2009 03:10

Sejm ogłosi 2009 rokiem Juliusza Słowackiego

W piątek w Sejmie nastąpi ogłoszenie Roku Juliusza Słowackiego. W 2009 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Posłowie w projekcie uchwały zaznaczają, że jest ich obowiązkiem uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach pisarza.

d4b369u
d4b369u

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreśla, że Polska zawdzięcza Słowackiemu przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta ma nadzieję, że podobnie jak poprzedni rok Zbigniewa Herberta, obecny poświęcony Słowackiemu przyczyni się do popularyzacji twórczości wielkiego polskiego pisarza.

Podczas całego Roku Juliusza Słowackiego w całym kraju i za granicą odbędzie wiele imprez i wydarzeń poświęconych polskiemu wieszczowi. Wczesną jesienią ma także stanąć pomnik Juliusza Słowackiego w Kijowie.

Sejm uczci także 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego. Wiceprzewodniczący komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreśla, że był to wielki reformator, który na stałe wpisał się do historii teatru na świecie.

d4b369u

W 2009 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, pięćdziesiąta - objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i ćwierćwiecze samorozwiązania Teatru Laboratorium. W listopadzie 2007 Konferencja Generalna UNESCO wpisała pięćdziesiątą rocznicę utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2008-2009.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj