Sejm ogłosi 2009 rokiem Juliusza Słowackiego
W piątek w Sejmie nastąpi ogłoszenie Roku Juliusza Słowackiego. W 2009 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Posłowie w projekcie uchwały zaznaczają, że jest ich obowiązkiem uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach pisarza.
Wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreśla, że Polska zawdzięcza Słowackiemu przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta ma nadzieję, że podobnie jak poprzedni rok Zbigniewa Herberta, obecny poświęcony Słowackiemu przyczyni się do popularyzacji twórczości wielkiego polskiego pisarza.
Podczas całego Roku Juliusza Słowackiego w całym kraju i za granicą odbędzie wiele imprez i wydarzeń poświęconych polskiemu wieszczowi. Wczesną jesienią ma także stanąć pomnik Juliusza Słowackiego w Kijowie.
Sejm uczci także 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego. Wiceprzewodniczący komisji kultury Jerzy Fedorowicz podkreśla, że był to wielki reformator, który na stałe wpisał się do historii teatru na świecie.
W 2009 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, pięćdziesiąta - objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i ćwierćwiecze samorozwiązania Teatru Laboratorium. W listopadzie 2007 Konferencja Generalna UNESCO wpisała pięćdziesiątą rocznicę utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2008-2009.