Sejm odrzucił weto do ustawy tworzącej Fundusz im. KEN
Sejm odrzucił prezydenckie weto do ustawy o utworzeniu Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej. Z funduszu przyznawane będą stypendia dla uczniów. Za odrzuceniem weta głosowało 269, przeciw było 126, 9 wstrzymało się od głosu.
29.08.2005 | aktual.: 29.08.2005 20:18
Zgodnie z ustawą, pieniądze na stypendia będą pochodziły z budżetu (m.in. na ten cel przekazywany będzie 1 proc. przychodów uzyskanych z prywatyzacji; 0,5% podatku dochodowego od osób prawnych stanowiącego dochód budżetu państwa), a także ze spadków, darowizn i odsetek z oprocentowania środków funduszu w bankach. Pieniądze zostaną przekazane gminom, a te rozdzielą je między uczniów. Szczegółowe zasady przyznawania stypendiów zapisane zostaną w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Ustawa wejdzie w życie 1 września. W tym roku na stypendia przeznaczone zostaną 103 mln zł.
Prezydent zawetował ustawę, argumentując to m.in. tym, że rok temu powstał Narodowy Program Stypendialny. Powoływanie funduszu jest powieleniem istniejących już rozwiązań - tłumaczył szef gabinetu prezydenta Waldemar Dubaniowski.
Za odrzuceniem weta prezydenta głosowały: SLD, PSL, SdPl, Samoobrona i koło Stronnictwo Gospodarcze. Za przyjęciem były kluby: PO, PiS, LPR, koła: Ruch Katolicko-Narodowy i Dom Ojczysty.