PolskaSejm o lustracji i ustroju Warszawy

Sejm o lustracji i ustroju Warszawy

Sejm, który w czwartek po godz. 17.00 wznowił obrady, zajmie się m.in. poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy lustracyjnej.

Dwie najbardziej kontrowersyjne poprawki, popierane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unię Pracy, przewidują wyłączenie z lustracji agentów wywiadu i kontrwywiadu PRL oraz ograniczenie kręgu lustrowanych do osób, których działalność była szkodliwa dla demokratycznej opozycji, niepodległościowych dążeń Polaków czy Kościoła. Przeciwne tym poprawkom są kluby: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin. Los poprawek będzie więc zależał od stanowiska posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony.

Głosowanie odbędzie się w piątek rano, wtedy też ma zapaść decyzja w sprawie terminu wyborów samorządowych. We wszystkich klubach panuje nadzwyczajna mobilizacja, na głosowania ściągani są nawet chorzy posłowie.

Koalicja SLD-UP-PSL oraz posłowie PO oraz PiS opowiedzieli się w czwartek za zmianą obecnego ustroju Warszawy. Przeciwko likwidacji gmin warszawskich i przekształceniu stolicy w jedną gminę były Samoobrona i LPR. Sejm odesłał projekt nowelizacji ustawy warszawskiej do komisji.

Projekt zakłada przekształcenie stolicy w jedną gminę na prawach powiatu, podzieloną na 17 dzielnic. Oznacza to likwidację obecnych 11 gmin warszawskich i przekształcenie ich w dzielnice. Teraz w stolicy są 4 szczeble samorządu, po przyjęciu zmian mają być 2. Jeśli komisja zakończy prace nad poprawkami w najbliższych godzinach, to głosowanie odbędzie się w piątek.

W posiedzeniu połączonych sejmowych i senackich komisji obrony i spraw zagranicznych uczestniczył przebywający z wizytą w Polsce sekretarz generalny NATO, lord George Robertson. Zaapelował do polskich elit rządzących i społeczeństwa o zwiększenie wysiłków w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i likwidacji zagrożeń zewnętrznych. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że istnieje problem dysproporcji technologicznych i skali wysiłku obronnego między Europą a Stanami Zjednoczonymi. (jask)

sejmposiedzenielustracja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)