Sejm nie zapłaci 6 mln złotych szpitalowi
Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił wniosek szpitala w Inowrocławiu o nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności wyrokowi Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z listopada 2004 r., zgodnie z którym Sejm ma wypłacić szpitalowi ponad sześć milionów złotych - powiedział rzecznik prasowy sądu, Lech Magnuszewski.
14.06.2005 | aktual.: 14.06.2005 16:37
Sprawa dotyczy uchwalonej pięć lat temu tzw. ustawy 203. Uchwalając ją, Sejm zagwarantował personelowi placówek służby zdrowia podwyżki pensji o co najmniej 203 zł, nie wskazując jednocześnie źródła, z jakiego szpitale miałyby te podwyżki finansować. Część placówek, jak szpital w Inowrocławiu, wypłaciła pieniądze i teraz domaga się zwrotu gotówki.
Gdański Sąd Apelacyjny, oddalając wniosek szpitala, uznał, że z dwóch powodów został on złożony przedwcześnie.
Magnuszewski wyjaśnił, że pierwszym powodem jest brak doręczenia Sejmowi przez bydgoski sąd odpisu postanowienia z marca 2005 r. o odrzuceniu sprzeciwu Skarbu Państwa od wyroku. Drugą przyczyną negatywnego rozpatrzenia wniosku jest zaś brak wydania przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy postanowienia o prawomocności swojego wyroku z listopada 2004.
Publiczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu zapowiadał, że gdy tylko wyrok uzyska rygor natychmiastowej wykonalności, skieruje sprawę do komornika.