PolskaSejm nie wybrał członka KRRiT

Sejm nie wybrał członka KRRiT

Sejm nie wybrał w czwartek nowego członka
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na miejsce Adama Halbera,
któremu na początku kwietnia skończyła się kadencja.

12.06.2003 | aktual.: 12.06.2003 19:55

Na stanowisko w KRRiT swojego kandydata wystawiły PSL i PiS. Ludowcy proponowali byłego ministra łączności Andrzeja Zielińskiego, PiS - byłego dyrektora TV Polonia Krzysztofa Nowaka. Żaden z nich nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów.

Do wyboru nowego członka Rady potrzebna była bezwzględna większość głosów. W pierwszej turze Nowak uzyskał poparcie 86 posłów, Zieliński 43. Wymagana większość wynosiła 184 głosy.

W związku z tym w drugiej turze Sejm głosował już tylko nad kandydaturą zgłoszoną przez PiS. Za wyborem Krzysztofa Nowaka na członka KRRiT było 95 posłów, przeciwko - 255, wstrzymało się 27. Wymagana większość głosów wynosiła 189.

Decyzja Sejmu powoduje, że procedura wyboru nowego członka KRRiT będzie musiała rozpocząć się od nowa.

Nowak jest byłym dyrektorem TV Polonia i wicedyrektorem programu pierwszego TVP za prezesury Wiesława Walendziaka, pracował też m.in. jako szef wiadomości rozgłośni regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu, skąd pochodzi. W 1992 roku był wiceszefem Panoramy TVP, a w latach 1999-2001 członkiem zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej. Ostatnio zajmował się badaniami i analizami programowymi przy tworzeniu stacji TELE5.

Zieliński to były minister łączności. Do końca lat 80. należał do PZPR, obecnie deklaruje się jako sympatyk PSL. Ukończył Wydział Łączności Politechniki Warszawskiej, w 1979 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. W latach 1970-1980 i 1982-1993 był dyrektorem Instytutu Łączności. Był też m.in. członkiem Komitetu Badań Naukowych, Komitetu Badań Kosmicznych PAN. Obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej TVP, a także firmy Telenergo. Jest też prezesem Krajowej Izby Gospodarczej Budownictwa Telekomunikacyjnego.

W skład Krajowej Rady wchodzi dziewięciu członków: czterech wybranych przez Sejm, dwóch przez Senat i trzech przez prezydenta. Kadencja członków Rady trwa 6 lat, licząc od dnia powołania, przy czym co dwa lata kończy się kadencja jednej trzeciej członków.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)